Разчитам, че в пленарна зала депутатите ще проявят повече отговорност, повече чуваемост към исканията на българите зад граница.
Това коментира в Русе омбудсманът на България Мая Манолова по повод на предложенията на представители на българи в чужбина за изменение и допълнение на Изборния кодекс, внесени от нея в парламента, предаде БТА. По думите й вчера парламентарната правна комисия е отхвърлила тези предложения. "Това не е просто орязване на изборни права. Вместо народните представители да приобщават българите в чужбина, те с още една идея ги отблъскват и демотивират да се върнат в България. Ако искаме да държим българите в чужбина в национална орбита, съвсем естествено е да им дадем възможност да упражнят изборните права, които имат в съответствие с българската конституция", заяви Манолова. По думите й е абсурдно в един и същ закон да се предвижда въвеждане на електронно гласуване след две или три години за всички българи, независимо къде живеят, а за този преходен период да се ограничава създаването на секции.
Мая Манолова организира в Русе приемна за граждани. Тя коментира, че българите основно се жалят от монополите, от част от фирмите за бързи кредити, от колекторските фирми, от банките, от частни съдебни изпълнители. Тя заяви, че през следващата седмица ще внесе в парламента пакет от закони, които се отнасят до арбитражните съдилища, до частните съдилища в България, защото "това са съдилища, в които се създават силните на деня, в които осъждат граждани". По думите й пакетът ще включва предложения как да бъдат наложени правила.