Фирма на 23 дни субсидирана от Калфин

novini.bg
share

23 дни история са били достатъчни за русенска фирма, за да получи финансиране от Агенцията по заетостта по супербързия проект, финансиран от еврофондовете “Обучение и заетост”, съобщава "24 часа".

Близо 53 000 лв. ще вземе регистрираната на 2 март тази година русенска фирма “Артфешън дизайн”, показа проверка на в. “24 часа” в регистъра на одобрените проекти. Компанията е регистрирана с всякакъв предмет на дейност, който не е забранен от закона, но очевидно ще е студио за татуировки. Това поне става ясно от позициите за назначаване на безработни, които е обявила - татуист, чистачи, специалисти по спортни уреди.

На 25 март, 23 дни след регистрацията си, фирмата вече е успяла да подаде документите си за проекта “Обучение и заетост” и да получи финансиране за 10 работни места, като само за заплати на наетите субсидията ще е 53 000 лв.

Допълнително проектът ще плати и осигуровките на работниците.

“Артфешън дизайн” е регистрирана от русенеца Николай Милчев Ангелов. На негово име има още три фирми в Търговския регистър. И при трите почти не е развивана дейност, а основният им разход е плащане на заплата на управителя според публикуваните в Търговския регистър годишни финансови отчети. При “Артфешън дизайн” субсидираните по проекта “Обучение и заетост” 10 работни места са максималният брой за микропредприятие, каквото се води компанията.

Проектът, насочен към наемане на неграмотни безработни, изкарали на трудовата борса повече от година, и такива в предпенсионна възраст, стана скандално известен заради начина, по който бяха раздадени 8,1 млн. лв. субсидия от еврофондовете. Прозорецът за кандидатстването бе отворен реално само 2 часа, а субсидиите бяха давани на принципа “кой превари, той завари”, както признаха и от Агенцията по заетостта. Само за три дни след затваряне на поръчката агенцията пък успя да оцени 3721 предложения на фирми и да обяви 181, които ще бъдат субсидирани да назначат нови хора.

Схемата бе съобщена от засегнати бизнесмени пред “24 часа”. Вицепремиерът Ивайло Калфин обаче обясни пред БНТ, че нямало никакви нередности в нея.

Русе е бил градът с най-бързите бизнесмени, показва регистърът на одобрените работодатели, публикуван от Агенцията по заетостта. Русенското бюро по труда е успяло да приеме документите на 5 местни компании, преди да бъде затворена процедурата. Тези пет фирми ще наемат почти 10% от субсидираните по схемата “Обучение и заетост” работници - според данните за одобрените проекти в Русе ще се финансират 122 места за безработни при общо одобрени по схемата 1225.

Водещи новини

Още новини