Томислав Дончев: България има почти всички предпоставки да бъде убежище за инвестиции

Булфото
share

България има почти всички предпоставки да бъде убежище за инвестиции, които търсят по-спокойно и по-добро място, заяви вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев по време на икономически форум. Инвеститори от нестабилни райони търсят по-добро място за вложенията си, коментира вицепремиерът и изтъкна, че това е възможност за страната.

Дончев посочи пред деловите среди необходимостта от развенчаване на няколко мита. Сред тях той открои този, че в българската икономика има нисък дял на индустрията и слаба технологична база. Дончев напомни, че по данни от 2014 г. делът на индустрията в БВП е 28,4 на сто. По думите му тази стойност е по-висока от средния показател за света и доста по-високо от средния показател за Европа - 16-17 на сто. Голямата задача е, ако имаме индустрия с такъв сериозен дял, то тя да е по-иновационна и да произвежда продукти с по-висока добавена стойност, заяви Дончев.

Обща ключова задача между публичния и частния сектор е свързана с привличането и задържането на човешкия капитал, каза вицепремиерът, развенчавайки мита, че човешкият капитал в България е с влошено качество и състав. Софтуерната индустрията формира 1,74 на сто от БВП на страната, за последните десет години приходите от IT-компаниите бележат ръст 600 процента и това показва, че тезата няма как да е съвсем вярна, аргументира се Дончев.

Поредният мит, с който вицепремиерът препоръча да се разделим, е този за наркотичната зависимост на икономиката ни от европейските средства, дори стигайки до по-крайната теза, че те разболяват икономиката, което по думите на Дончев не е вярно. Подобно допускане ни лишава от възможността да се възползваме по най-добрия начин от европейските средства. Той отбеляза, че реалният им дял от БВП на страната е под пет процента. Във връзка с новия програмен период вицепремиерът посочи като предизвикателство пред бизнеса да се възползва от възможностите на финансовия инженеринг, чийто дял след 2020 г. ще бъде по-висок - към 30 процента.

В отговор на въпрос на участник във форума Томислав Дончев коментира, че по темата с КТБ може да се каже, че назад във времето повече от една институция не си е свършила работата. Освен БНБ, очевидно е имало пропуски в работата на одиторски компании, както и в системата за национална сигурност и в частност - финансовото разузнаване.

Пред журналисти вицепремиерът каза, че се надява да има ръст на икономиката на България през тази година, като се запази тенденцията от миналата година, и той да бъде базиран на износа с допълнителен ефект от увеличеното вътрешно потребление. Той изрази очакванията си по окончателни данни ръстът на икономиката ни през 2015 г. да бъде поне три на сто.

Водещи новини

Още новини