Докладът е обективен и в характерния за Брюксел стил. В доклада ясно е казано, че само със стратегия за съдебната власт не става. Трябват и закони. Много твърдо е заявено, че трябва да се въведе и електронно правосъдие. През 2016 година ни очаква много работа, за да можем да изпълним съдебната стратегия със смисъл.
Това каза в сутрешния блок на БНТ депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров. Заедно с него гости бяха още колегите му Димитър Делчев от Реформаторския блок и Валери Жаблянов от БСП. Докладът не казва нещо, което ние не знаем. Ако можем с една дума да обобщим какво казва доклада, то тя е: България, добро утро. Събудихте се, време е да се действа. За мен основното е да се работи върху приемането на закони, включително и антикорупционния, каза реформаторът Делчев. Позицията на БСП от преди няколко месеца се доближава най-много до констатациите в евродоклада. Така и не се разбра защо мнозинството тръгна да прави промени в Конституцията. Това се казва и в мониторинговия доклад. В момента се създава напрежение в цялото българско общество. Докладите се оказват по-важни от изборите в България. Този мониторинг не може да продължава без край. Нещата в Европа се променят главоломно, а ние не реагираме. От тази ситуация се излиза политически. Правителството не действа, защото ГЕРБ се подведоха по акъла на реформаторите, които се оказаха една група за шантаж. Ние отдаван сме заявили, че за нас важни бяха промените в законите, а не конституционните промени, припомни Жаблянов.
За БСП е много важно да спрат докладите, защото всички помним какво гласяха те по време на тяхното правителство. Бяха съсипващи. Сега с всеки един доклад нещата се подобряват. Знаем, че е трудно, но вървим напред и се правят необходимите реформи. Това се отчита и в евродоклада, отговори Делчев. За мен все още има нужда от евродоклади, макар и да е ясно, че това не може да продължи вечно. В последния доклад ясно са отчетени реформите, които бяха направени в съдебната система. Никой от нас не е казал, че само с измененията в Конституцията ще се прави съдебна реформа. Разбира се, че ще се приемат и необходимите закони, за да имаме една пълна цялостна реформа в съдебната система, разкри Димитър Лазаров. Ние възразяваме срещу опитите да се използват тези доклади за политически цели. Европейската комисия не казва кои са й източниците за тези доклади. Крайно време е да се обсъдят рамките на този мониторинг. За България е вредно да се използват тези доклади за атаки срещу едно или друго правителство, както правят от РБ. Те трябва да разберат, че интересите на България са над всичко и ЕК не е някаква комисия за раздаване на вътрешно право, обяви Жаблянов.