Политолог: И двата медийно-икономически лагера призовават Борисов да ходи на избори

  • 27 януари 2016 19:38

  • 2432
  • 0
Политолог: И двата медийно-икономически лагера призовават Борисов да ходи на избори
©

Настоящият политически момент е тревожен. Събраха се няколко обстоятелства, които се наслагват едно върху друго, включително международни. Към напрежението се присъедини и желанието на дясно-либералните градски кръгове за избори, на което другият лагер, който за краткост наричаме „Кой“, отговаряше с желание за стабилност. Това каза пред БНР политологът Първан Симеонов.

Ако забелязвате, от два дни насам и другата част от медиите започна да иска избори. И в момента Борисов е в странната ситуация, в която и единият, и другият медийно-икономически лагера, които доскоро се конкурираха за неговата любов, и двата настояват за избори. Едните му казват: „Ходи на избори, защото повече не може да се трае“, а другите му казват: „Ходи на избори, за да се отървеш от тези досадници“. В интерес на истината, Борисов, ако сега отиде на избори, като депутатски места може да излезе доста по-добре от тях. Това е политическият момент. В цялото това нещо дойде и въпросният доклад. Честно казано аз очаквах да има по-голям отзвук, заяви Симеонов.

Според експерта, организираните в социалните мрежи протести в четвъртък няма да бъдат толкова бляскави, защото държавата предварително е туширала източниците на социално напрежение. Идеята е да има римейк на февруари 2013 г. Патосът е същият – протест от типа „крайно време е вече“. Логиката обаче говори, че Борисов няма да се реши на избори, защото „не му се занимава с такива сложни политически планове“, а западните партньори искат стабилност в района, коментира още Първан Симеонов.

Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията е на мнение, че докладът на ЕК е поставил ясна рамка, че правителството и парламентарното мнозинство нямат избор, освен да продължат със съдебната реформа.

Проблемът е да не се получи повторение на сценария с конституционните промени, когато зададената посока е една, но резултатът, с който се финишира е коренно различен. Докладът е инструмент между партньори - ЕК и българското правителство – и няма как езикът да е по-остър, но аз чета наистина сериозни критики в него, дори и между редовете. Особено частта, че 2016 г. трябва да бъде годината, в която ще се усетят резултати, аз мисля, че това е най-тактичният начин Комисията да каже, че търпението по отношение на мерките е изчерпано и се очакват практически резултати, реални, коментира Марков.

Според него, искането на оставка от ВСС е било опит за отвличане на вниманието, а самият акт определи като „абсолютно недопустим“ и „напълно ненавременен“.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2432 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини