Вицепремиерът Меглена Кунева, вицепремиерът Румяна Бъчварова, вицепремиерът по икономическите въпроси и еврофондовете Томислав Дончев и министърът на правосъдието Екатерина Захариева дадоха пресконференция в Министерски съвет във връзка с доклада на ЕК относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. На нея те дадоха своята оценка за него, предаде репортер на Новини.бг.
Всички те се обединиха, че евродокладът за страната ни е обективен и ясно отчита областите, в които имаме напредък, освен това дава ясни сигнали за допълнителните стъпки, които трябва да предприемем в определени области.
Меглена Кунева подчерта, че е 2016 г. е година за борбата с корупцията и в докладът ясно се отчита, че правителството има воля да продължи напред със стратегията за съдебна реформа и стратегията за антикорупция. „Сигналът е - мислите правилно, действате правилно, но трябва да имате по-бързи резултати и още по-целенасочени действия“, заяви вицепремиерът Меглена Кунева.
"Първата оценка, която направихме с колегите ми - доклада го четем като обективна оценка на стъпките предприети от България за борбата с корупцията, организираната престъпност и развитие на съдебната реформа. В доклада в някои области бе отбелязан напредък, но са показани и ясни сигнали за това, че трябват допълнителни стъпки", обясни Кунева.
"Да, отчита се, че правителството има воля да продължи напред, отбелязва се в случаи като Закона за корупцията няма развитие от парламента, но се изразява надежда, че законът ще бъде приет. 2016 г. е тест за борбата с корупцията. Сигналът е - мислите правилно, действате правилно, но трябва да имате по-бързи резултати и още по-целенасочени действия. В тези действия се концертира надеждата за резултат през 2016 година. Способност на България да се справи с проблемите пред нас има", заяви тя.
Министърът на правосъдието обясни, че в доклада ясно се чете, че стратегиите не трябва да остават само на хартия. Докладът има и критики, не отрича Екатерина Захариева и добавя, че особено към ВСС. "Крайно време е да спрем да гледаме на доклада като документ, с който някой размахва пръст на България. Не само, че има надежда, има желание и план за действие. Планът за действие ще бъде представен в петък по време на Съвета за съдебна реформа".
Призивът за подаване на оставка от страна на политиците, министър Захариева коментира така: „Това е морален акт. Вече имаме позиция от страна на членовете на ВСС и аз ги призовавам да започнат да работят, за да решим проблемите, заради които ни критикува комисията“.
"Със сигурност има позитивни неща, които са отчетени в доклада, но това, което се чете от него е - нека тези стратегии не остават само на хартия", обясни Екатерина Захариева. "Точно заради това работата ни е максимално бързо да приемем законодателството".
"Топ приоритет на Министерство на правосъдието са измененията на Закона за съдебната власт, които трябва да бъдат внесени до 10 март в Министерски съвет. Със сигурност имаше много работа за вършене по него, през този един месец сме работили по него", посочи министър Захариева. Тя допълни, че най-важното изменение, което се очаква в него е свързано с измененията на Конституцията - разделянето на ВСС на две колегии, явното гласуване във ВСС, прекият избор на членовете на ВСС от магистратите и засилената роля на инспектората за оценки на проверките за почтеност и имущество на магистратите.
Правосъдният министър заяви, че в доклада, освен позитивните неща, има и много критики. "Не искам да влизам в разговор с това, което е виновен и кой не, но със сигурност политическата воля на правителството да върви към реформи, е отчетено в доклада", посочи тя.
"Това, което зависи от правителството, е да внесе по-ясни процедури в посока за Закона за съдебната власт", каза още министър Захариева.
Тя допълни, че ЕК подчертава и очакването за план за въвеждане на електронното правосъдие. "Безспорно това, което зависи като законодателни промени от МС, се ползва с политическата подкрепа от всички министри. Това, с което ми се иска да завърша е, че е крайно време да спрем да гледаме на доклада като документ, с който някой размахва пръст на България. Това е механизъм за партньорство", поясни правосъдният министър.
"Докладът на ЕК, освен обективен, не ни казва нито едно нещо, което да не знаем". Това каза вицепремиерът Томислав Дончев. "Бих препоръчал на всички коментатори, преди да коментират доклада на ЕК, да го прочетат.
Вицепремиерът заяви, че има ясни констатации, насърчавания и препоръки по отношение на всяка от властите. "Много ми се иска ЕК да е ключовият съюзник на правителството в усилията му да доведе до край Съдебната реформа", каза още Томислав Дончев.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова открои констатацията, че има далеч по-малко прояви на организирана престъпна дейност, отколкото преди няколко години. Това е факт, показва го и статистиката, каза Бъчварова. "Тук се реферира и към последните убийства, които се тълкуват като свързани с организираната престъпност", каза Бъчварова и допълни, че квалификацията се дава преди да са приключили разследванията по случаите и не иска такава констатация да влияе на хода им.