В рамките на тази партийно-политическа система няма изход. Тя трябва да бъде тотално реконструирана – чрез Велико народно събрание и промяна в Конституцията.
Това каза в интервю за БНР доц. Александър Маринов, преподавател по публична администрация. Според него, тази система може да ражда само нестабилност, а управлението, конституирано на базата на тази система, не може да решава проблемите на обществото. "Един от най-големите проблеми у нас е липсата на отчетност на упражняващите властта. Тези, които сега са окупирали властта, няма да я дадат просто така. Избирателната система е тотално обсебена и деформирана. Не пожелаха да си пипнат субсидиите, държат на своите политически квоти. Не се говори за това, че съдебната власт е безотчетна и безотговорна, но политически подчинена", допълни той.
От политическа гледна точка това е преломен момент – така доц. Маринов коментира вчерашното гласуване на промените в конституцията, касаещи съдебната власт. "Илюзиите се разсеяха. Друг е въпросът дали е имало основание за тези илюзии. Липсата на политическа воля за реформи вече не може да бъде прикривана. Реформаторският блок няма да събере сили за единна позиция, защото една част държи на всяка цена да остане в управлението. Съдбата на РБ е само една част от драмата, защото трябва да се има предвид заявката на ДПС за участие в една следваща власт, извън 43-тото народно събрание. Топката е забита с мощна сила в полето на ГЕРБ, които не са добри в сложните политически комбинации и решения. Досега имаше една политическа фасада, сега тя е олющена и направо е паднала", завърши политологът.