Омбудсманът на Република България Мая Манолова присъства на здравна конференция с премира Борисов и здравния министър Петър Москов. Манолова зави, че след проведените срещи за съжаление по важните теми в здравеопазването няма съгласие. Тя се надява днес на конференцията да бъде постигнато съгласие по важните въпроси за болничната и доболнична помощ. Омбуцманът ще представи позицията на пациентските организации на конференцията. В България пациентите доплащат 50%., докато европейците 20 %, съобщава репортер на Novini.bg
"По-важно е как заедно да подкрепят предвидените промени. Предвижда се подписването на меморандум за национален здравен договор, което изисква публично деклариране на съгласие. За съжаление, такова съгласие по важните проблеми на реформата в здравеопазване няма до този момент. Няма съгласие по проблемите на реформата, заложени в документите представени в Министерство на здравеопазването, а не по презентациите. Това се видя ясно по време на проведената обществена дискусия, в която се включиха представители на основните пациентски организации", заяви Манолова. По думите й, е станало ясно и по време на приемането на бюджета за НЗОК.
"Ако министърът и неговите заместници се бяха включили в някои от тези форуми, щяха да се уверят в това. Надявам се, че днес все пак ще бъде постигната поставената цел, а именно да бъде постигнато съгласие. Такова трябва да бъде постигнато наистина по важните проблеми на болничната и доболничната помощ , а не просто по лекарствената политика", подчерта Манолова. Тя уточни, че стойността на един такъв меморандум ще бъде значима само ако чуе и гласа на другите, дори те да не са съгласни с всичко., допълва Фокус.
"От името на пациентските и професионалните организации, които не участват във форума ще кажа по кои въпроси няма съгласие. Българите плащат от джоба си над 50 % от цената на медицинската помощ. Във всички европейски държави този дял е 20 %. Парите нямат значение обаче, ако здравеопазването не е организирано добре. Недоволството на пациентите и лекарите от регулативните стандарти е хронично. Направления няма и това е тема за ежедневно оплакване. Всеки я е чувал и ще продължи да я чува", подчерта Манолова.
Според омбудсманът предложените промени за 2016 г. от Министерство на здравеопазването не се посрещат еднакво добре от всички. "Според предвидените промени шефовете на регионалните каси сами ще решават от коя болница, кои медицински дейности да закупят", посочи омбудсманът.