Пак искат отлагане на глобите за офшорки, този път с две години

Novini.bg
share

Да се отложи с 2 години въвеждането на глоби за офшорни дружества, които притежават ниви у нас, изненадващо гласуваха депутатите от комисията по земеделието и храните в парламента.

Предложението е внесено тихомълком от проф. Иван Станков от АБВ при обсъждане на друг закон - за опазването на земеделските земи (ЗОЗЗ). Той е направил устно предложение, без да го е внесъл писмено, глобите да се отложат с две години и да влязат в сила от 1 октомври 2017 г.

Това е станало с преходните и заключителни разпоредби на ЗОЗЗ в параграф 13, т. 4, с който се изменя Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. И тъй като е прочетено пред депутатите само, че “думата 2015 г.” се заменя с “думата 2017 г.”, явно народните избраници дори не са разбрали какво се гласува.

Така предложението е прието единодушно с 16 гласа “за” от комисията и вмъкнато в доклада за второ четене на промените в Закона за опазване на земеделските земи в пленарна зала.

Ако се приеме, това ще бъде третото поредно отлагане на срока, в който да влязат в сила глобите за офшорки със земи у нас и второто предложение за промяна само през тази година.

Още през миналата година забраната офшорни компании да притежават земя у нас беше приета, но заради разпускането на Народното събрание не се стигна до приемане на конкретни глоби.

През февруари тази година бе обнародван в Държавен вестник законът за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за собствеността и ползването на земеделската земя ( ЗСПЗЗ), с който санкциите трябваше да влязат в сила преди месеци - на 1 май 2015 г.

Впоследствие обаче датата беше променена на 1 октомври 2015 г. Така офшорките отново получиха допълнителен картбланш, за да не се съобразят с буквата на закона. А ето, че сега се готви трето отлагане на глобите само през 2015 г. и то не с месеци, а с години.

Според сега действащия закон за собствеността и ползването на земеделска земя, в България нямат право да притежават земеделска земя компании с офшорни акционери, както и дружества, регистрирани извън ЕС.

От 1 октомври офшорните дружества, които не са се освободили от притежаваната у нас земеделска земя, вече подлежат на глоба от 100 лв. за всеки декар. Ако минат 3 месеца и нарушението продължава, санкцията скача тройно, или по 300 лв./дка.

Според оценки в бранша такива дружества се разпореждат с над 300 000 дка земя, което означава, че при налагане дори и само на първоначалната глоба за дка, държавата може да спечели 30 млн. лв.

Водещи новини

Още новини