Ангел Найденов поиска незабавна оставка на цялото ръководство на БСП

Булфото
share

Цялото Изпълнително бюро на БСП да подаде оставка и тя да се гласува веднага от Националния съвет на партията. Това е поискал бившият военен министър в кабинета "Орешарски" и настоящ зам.-шеф на червената група Ангел Найденов в изказването си пред червения пленум, предаде 24 часа.

Пленумът още днес да избере 7-членно ново ръководство, което да подготви провеждането на отчетно-изборни събрание и следващия конгрес, а той да се изтегли и да се проведе до 3 месеца, поискал още Найденов. Предложенията му ще бъдат подложени на гласуване след края на разискванията.

Всички носим отговорност за слабото представяне на изборите - с тази уговорка започнал изказването си Найденов. И цитирал култовата реплика на Благовест Сендов от зората на демокрацията, която е перифраза на Евангелието: Всички вкупом съгрешихме и вкупом непотребни станахме. Далеч съм от мисълта, че трябва са се стовари персоналната отговорност върху лидера и съм наясно със ситуацията в държавата като цяло, казал още Найденов.

И изброил 4 причини за слабото представяне на БСП на местните избори:

1. Организационната криза и безсилието. Партията прилича на руско село от времето на княз Потьомкин - неефективна и остаряла структура, която се поддържа от ръководството заради носталгия, каза Найденов.

2. Идейна безпътица. С идеята и под обяснението за завоя наляво, дирижиран от лявото крило, се върнахме не години назад, а в изходната точка - референдума за смяната на името на БКП на БСП през 1990 г., дал пример бившият военен министър. И определил това като "пълен регрес" и дори рекомунизация. Позволихме си не просто да сме с "Атака" в един коридор, но и единствените на пистата, смъмрил той ръководството. И обясни, че "кресливата прокремълска политика" не е най-добрата.

3. Политическо безсилие. "Местенцето в ъгъла на политическата сцена очевидно много пасва на ръководството", казал още Найденов по повод обясненията, че е по-добре БСП да е в опозиция. Кого ще вдъхновим и на кого ще разчитаме, ако се занимаваме само със собствената си идентификация и не предлагаме атрактивни политики, чрез които да привличаме младите и активните, попитал той.

4. Кадровият дефицит. Явно има такъв, след като постигнахме резултати от по 4-5% в градове с по над 100 хиляди жители, които доскоро бяха разглеждани като червени бастиони, допълнил Найденов.

Водещи новини

Още новини