Харчим огромни пари за охрана на външните граници на ЕС, призна Борисов (снимка+аудио)

Министерски съвет
share

Отчита се, че България харчи огромни пари за охрана на външните граници на ЕС. Това заяви премиерът Бойко Борисов при пристигането си за заседанието на своите колеги от Европейската народна партия и в навечерието на Европейския съвет довечера.

Той съобщи, че нашата страна е изпратила писмо до ръководителите на европейските институции, до всички държавни и правителствени ръководители от ЕС, по въпроса с мигрантската криза. Изразили сме нашето мнение как може в дългосрочен план да се разреши тази криза. Мотивирали сме се като държава със сухопътна граница с Турция, поясни премиерът, цитиран от БТА.

Писмото съдържа това, което многократно съм казвал - Турция трябва да се подпомогне в нейните усилия да спре бежанската вълна, че е най-добре в Сирия да се създаде зона за сигурност и съответно в Турция. Някои от страните имат основателни опасения за тази зона за сигурност, дали няма по-глобални фактори да се намесят в региона. Лесно ще се аргументирам, защото имаме от времето на войната в бивша Югославия, в Косово, как действаха силите на КейФОР. Има инструменти, с които такава зона за сигурност може да се гарантира, така че с водещата роля на ЕС да не се допуснат такива глобални проблеми, от които се страхуват, поясни Борисов.

По неговите думи в писмото се поставят въпросите за либерализацията на визовия режим с Турция, включването на страната в списъка на "сигурните държави", подпомагането на пратениците на ООН за Сирия в региона, финансирането на допълнителна гранична охрана в Турция. Надявам се и след посещението на канцлера Ангела Меркел в Турция опасенията, които имат някои държави, да отпаднат, добави премиерът.

Според него с бежанските квоти се спекулира много, някои държави са взели 15-20 души. Това не е решение на въпроса, много е палиативно и не носи никакъв глобален резултат, само дава повод на националистите да се изказват. Затова сме предложили на европейските ръководители как според нас може в дългосрочен план да се реши този проблем. По-добре ЕС да плаща на Турция, за да задържа тези хора най-близко до родните им места, ние така или иначе плащаме за тези, които са влезли през ГКПП, отбеляза Борисов.

По повод предвидените нови фондове на ЕС за Африка и Сирия той посочи, че нашата страна би могла да участва символично в общата европейска политика за справянето с проблема. Никой не ми е поставял въпроса "Ще дадеш ли сто хиляди или сто милиона". Ако трябва да се дават пари, решенията ще бъдат взети от правителството и Народното събрание, уточни Борисов.

Държим ролята на Фронтекс да се усили и, ако е необходимо, България да участва в опазването на границите. Ние в момента даваме достатъчно пари, всички европейски ръководители отчитат ролята на България. Плащаме не само за бежанците у нас, а харчим огромни пари за охраната на нашите граници - за заграждения, командировъчни, заплати на огромния брой жандармеристи, полицаи, граничари, военни по нашата граница, допълни министър-председателят.

Водещи новини

Още новини