Борисов: Не съм искал "гореща точка" за бежанците, ние и сега си имаме лагери

Булфото (архив)
share

Не съм искал България да бъде обявявана за "гореща точка" за прием на бежанците, защото реално ние и в момента имаме лагерите. Горещата точка е един център, който бежанците да бъдат регистрирани. Това обясни преди малко премиерът Бойко Борисов за изказването си на европейския съвет късно снощи. Според него информациите, че е поискал България да стане гореща точка са тълкования и интерпретации на медиите, съобщава "24 часа".

На Съвета три пъти поставих въпроса, че България е гранична държава и не трябва помощта да се ограничава до Италия, Гърция, Македония и Сърбия, разказа Борисов. Той е поставил за обсъждане и идеята на турския премиер Ахмед Давутоглу да бъде обособена международна зона за сигурност в Сирия, за да не се стига до прилив на милиони бежанци към Европа 

Обясних им, че бежанците заобикалят България в момента единствено защото страните от Шенген, като Гърция, не пазят добре границата, заяви Борисов. 

Премиерът е обяснил на Съвета че не е честно срещу България да бъде започвана наказателна процедура заради условията в бежанските лагери. Според него България вече е дала 200 - 300 млн. евро извънредно за овладяване на бежанската криза на наша територия. "Обясних им на Съвета, че в България пенсията е 5 евро на ден, а ние даваме повече за издръжка на бежанците. Просто не е честно да ни наказват. Казах им, не ни искате в Шенген, въпреки че пазим границата по-добре от Гърция, това не е честно", разказа Борисов. 

Премиерът бе подкрепен от социалистическият евродепутатът Илияна Йотова, която също разказа, че тъй наречените "горещи точки" всъщност представляват пунктове за регистрация на бежанците и се издържат от европейският бюджет. Целта е добра регистрация на мигрантите. Борисов благодари на бившия военен министър Ангел Найденов, че правителството на Орешарски започна да изгражда ограда по границата с Турция , която сегашното управление довърши.

Водещи новини

Още новини