ЕК: България и Румъния отговарят на изискванията за прием в Шенген

share

Европейската комисия е на мнение, че България и Румъния изпълняват необходимите изисквания да бъдат приети в Шенген. Това заяви на пресконференция в отговор на въпрос говорителят на комисията Наташа Берто. Въпросът следва да бъде решен на политическо равнище от Съвета на ЕС и Европейския съвет, уточни тя.

Говорителят на ЕК Маргаритис Скинас поясни в отговор на въпрос за бъдещето на Шенген, че комисията очаква предложението за разселването на мигранти в ЕС да послужи за запазването на зоната без гранични проверки. Скинас определи Шенген като един от успехите на ЕС, който се оценява високо.

По неговите думи ЕК има ясното очакване в понеделник на извънредното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да бъде постигнато решение по предложението на комисията за задължително квотно преразпределение на мигрантите.

Сега не е време за самостоятелни решения, а за общоевропейски отговор, заяви Берто по повод предприетото от Дания временно затваряне на границата с Германия заради бежанския поток. Моето мнение е, че не трябва да се прави обвързване /на темата с бежанците/ с приема ни в Шенген, а да работим и по двете теми, отстоявайки нашите принципни позиции, каза пред журналисти в Пловдив вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова.

При добра организация нашата цел е не само да приемем бежанци, но и да проведем политика за тяхното интегриране тук, каза вицепремиерът Румяна Бъчварова. По думите й това предвижда да се осигури образование за децата и задоволяване на всички потребности, които те имат. Вицепремиерът добави, че "имаме опит, който вече е достатъчно добър, за да се направи това планиране".

На въпрос дали броят на бежанците, определен за България, не е голям, Румяна Бъчварова отговори, че това все пак е процент за страната и трябва да изчакаме да мине съветът в Брюксел, на който ще се обсъжда дали ще се приеме този подход. Самият процес за организацията, по думите й, ще се обсъжда след това и то с оглед на логистиката и на нашите възможности. Обратното мнение изрази вицепремиерът Меглена Кунева.

Според нея, разговорът за бежанците трябва да се използва за влизането ни в Шенгенското пространство, което от своя страна дава сигурност и на Европа, а не да бъдем изтласкани в периферията на Съюза. "Общата политика на организацията /ЕС/ трябва да е свързана с облекчаване на страните, в които има повече мигранти, да се изяснят подходите по отношение на бежанците и на икономическите емигранти", посочи Кунева.

Водещи новини

Още новини