Кунева: Влизането на България и Румъния в Шенген е част от решаването на бежанския проблем

Булфото
share

Като страна на преден пост и трасе на бежански потоци България има остър интерес от обща миграционна политика на Европейския съюз и заедно с това да е част от Шенген. Това са изключително важни условия за сигурността на страната, които означават и сигурност за цяла Европа. Това заяви снощи пред журналисти вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева в коментар на речта на председателя на ЕК Жан Клод Юнкер и начертаните от него мерки за справяне с бежанската ситуация, съобщиха от Министерски съвет.

Кунева беше категорична, че изложените от Юнкер мерки до голяма степен съвпадат с позицията на българското правителство – както България, така и ЕК настояват за преоценка на Дъблинския регламент, засилване на „Фронтекс“ и охраната на външните граници, засилване на капацитета на службите по миграция. „Фактът, че ЕК също ще работи за обща миграционна политика, е много важен, тъй като не може Съюзът да постигне реално разрешение на кризата с 28 различни системи на убежище и миграция. Изключително добре е, че ЕК даде заявка за разграничаване на бежанците от икономическите мигранти и създаването на списък със сигурни страни“, смята вицепремиерът.

За предложените квоти Кунева заяви, че страната ни защитава принципа на солидарността, но е категорична, че конкретните цифри ще бъдат анализирани и преценени дали са справедливи спрямо различните критерии за определянето им – БВП, ниво на безработица, процент имигранти и др. В оценката трябва да бъде отчетен и интеграционният капацитет на страната. Вицепремиерът беше категорична, че квотите трябва да важат за всички страни в ЕС, тъй като проблемът е общ на целия ЕС. „Ако по-бедни страни като нас са се съгласили с първоначалния план за прием на 500 бежанци, то всички страни трябва да се съгласят. Въпросът е както за солидарност, така и за хуманност“, каза още тя.

Част от решаването на бежанския проблем в Европа е България и Румъния да станат член на Шенгенското пространство, още повече сега, когато се обсъждат промени за охраната на външните граници на ЕС. Това е част от общото уравнение на сигурността в Европа, смята Меглена Кунева.

Водещи новини

Още новини