Производители на ток от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ са продавали скъп ток на НЕК, преди да са въведени в експлоатация. Това каза Валери Симеонов, председател на временната анкетна комисия за проверка и оценка на състоянието на енергетиката в България към 31 януари 2015 г., представяйки отчетен доклад.
По думите му са установени редица нарушения при ВЕИ, сред които проблеми със съгласувателните процедури за присъединяване към мрежата средно напрежение и плащане за производство на ток, което надвишава капацитета им. Пет производители са фактурирали произведената енергия преди датата на разрешението им за ползване и поставяне под напрежение, каза Симеонов. Установени са и четири ВЕИ централи, за които няма данни да имат разрешение, но е изкупуван произвежданият от тях ток на високата преференциална цена.
Според Симеонов над 250 ВЕИ са укрили, че са ползвали европейски средства за изграждане, с което са получили висока цена за 100 процента от произведената електроенергия. Има и случаи на изграждане на няколко малки ВЕИ централи, вместо една голяма, на един и същи терен, с което са получили по-висока изкупна цена, добави той.
Към момента количествата ток, които НЕК трябва да изкупува, съгласно последния доклад на КЕВР за периода 2015/2016 г., публикуван на сайта на регулаторната комисия, са 19 391 661 мегаватчаса, сочат данните в доклада на анкетната комисия, предоставен на медиите.
От тях най-голям е делът, който следва да се изплати на двете централи с дългосрочни договори - "Ей И Ес 3С Марица изток 1" и "КонтурГлобул Марица изток 3" - общо 40 на сто, коментира Симеонов. По думите му за периода 2015/2016 г. 91 на сто от цената за ток, която се предвижда да плащат потребителите, е за тока от двете централи, от ВЕИ и от комбинирано производство.