Сваляме възрастта за пенсиониране, заложена още през 2000 г. Това обяви в сутрешния блок на бТВ социалният министър Ивайло Калфин по повод приетите промени в пенсионната система.
Припомняме, според поправките право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете, и осигурителен стаж 35 години и 2 месеца за жените и 38 години и 2 месеца за мъжете.
Реформата е успешна, укрепва се стабилността в системата. Това, което правим, не е рязко увеличаване на възрастта за пенсиониране. На много хора им се вижда далеко, недостижимо, продължи Калфин.
На въпрос кой работодател ще търпи работник до 65 години с куп болести, министърът на труда и социалната политика отговори: „Тези, които са трета категория труд, всъщност работят по-дълго от необходимото. Условията на труд и това, което се изисква от един работник, е достатъчно за тази възраст“.
Може човек да се пенсионира и една година по-рано, но при намалена пенсия, подчерта Ивайло Калфин.
Един от големите проблеми е свързан с хората в предпенсионна възраст, които не могат да си намерят работа, призна все пак той.
Тези хора, припомни Калфин, могат да се пенсионират по-рано.
Социалните програми, които правим, ще стимулират повече работодатели да наемат такива хора, допълни министърът.
Министърът отрече твърденията за огромни злоупотреби с инвалидни пенсии да са верни.
„Там приказките за огромни злоупотреби не са верни. Предлагам някъде есента да обсъдим въпроса какво може да направи държавата за хората с увреждания“, каза Калфин.
Помолен да коментира защо една приемна майка взима 700 лева, а майчинството е 340 лева, Калфин изтъкна: „Въпросът е до възможностите на бюджета“.
Попитан и защо детските добавки не се получават от всички деца, социалният министър отбеляза: „Детските добавки се дават на родителите, за да стигнат до децата. Тези, които са на месечна основа, имат определен ресурс“.
Целта е да се увеличава бързо минималната работна заплата, за да бута бизнеса нагоре, заяви в заключение министърът на труда и социалната политика.
Той си позволи и да изрази мнение относно бъдещия избор за омбудсман. С аргумента, че няма да участва в този избор Калфин сподели, че Манолова е по-подходящата кандидатура.
„С цялото ми уважение към г-н Пенчев Мая Манолова, като един активен в обществено отношение човек, е подходяща за този пост“.