Приеха на първо четене - пенсия чак на 65 години (обновена)

Булфото
share

Предложението за пенсионна реформа на вицепремиера Ивайло Калфин и министерски съвет бяха одобрени със 115 гласа "за" на първо четене в Народното събрание.

За предложенията на вицепремиера гласуваха ГЕРБ, АБВ и Реформаторския блок. Докато коалиционният партньор Патриотичния фронт не ги подкрепи. 4 гласа в подкрепа обаче даде ДПС.

Ако няма промени, след 10 години ще има още по-тежки резултати, катастрофа с пенсиите и обезсмисляне на солидарния модел, предупреди вицепремиерът Ивайло Калфин.

Според проекта необходимият осигурителен стаж за пенсиониране за трета категория труд през 2037 година трябва да стигне 37 години за жените и 40 години за мъжете/ сега е 38 години/.

От 1 януари 2017 г. ще се увеличи и размерът на осигурителната вноска във фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт и с още 1 на сто от 1 януари 2018 г, за да се осигури по-голяма независимост на пенсионната система от държавния бюджет.

В същото време се отменя предвиденото повишение на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд от 5 на 7 на сто от 1 януари 2017 г.

Законопроектът предлага трайно уреждане правото на пенсия за учителите и се запазва Учителският пенсионен фонд.

От 1 януари 2016 г.е предвидено и въвеждане на възраст за пенсиониране - 52 години и 10 месеца, за сектор "Отбрана и сигурност". Предлага се плавно увеличаване на възрастта до достигане на 55 години за военнослужещи, държавни служители по Закона за МВР и 45 години за парашутисти, водолази и др.

НС прие т.н. таван на пенсиите да отпадне от 1 януари 2019 г.

С промените се урежда свободният избор за задължително осигуряване за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд или само за пожизнена пенсия в държавното обществено осигуряване.

Вносителят изтъква, че резултатите от дългосрочната прогноза показват, че системата ще остане на дефицит през целия период от 2015 г. до 2027 г. Положителен ефект с най-голяма тежест върху баланса на ДОО оказват увеличението на размерите на осигурителните вноски и ограничаването на възможностите за ранно пенсиониране, особено на работещите в сектор Отбрана и сигурност.

В изявление пред парламента Министър Калфин подчерта колко е важно системата да е постоянна, експертна, устойчива, а не политическа. "Пакетът от около 20 предложения на правителството за пръв път е подкрепен и от синдикати, и от работодатели, което трябва да бъде знак за народните представители доколко е балансиран вариантът," каза той. Според него предложението на правителството гарантира увеличение на новите пенсии с около 40 на сто за няколко години.

Председателят на социалната комисия Хасан Адемов каза, че за да бъдат устойчиви предлаганите мерки, освен експертно съгласие, много важно е политическото, което към днешна дата е особено крехко, дори в рамките на 4-те политически сили от мнозинството. Според него от социална гледна точка е поносимо плавното увеличение на възрастта за пенсиониране. Решение на проблемите ДПС вижда в сериозни инвестиции - вътрешни и външни, увеличени доходи и постъпления в осигурителната система.

На вдигането на осигуровките се противопоставиха от Реформаторския блок, но гласуваха "за" проекта на МС. Димитър Байрактаров от ПФ каза, че в никоя друга страна в Европа данъчно-осигурителната тежест не надхвърля 70 на сто. "Нужно е да се търсят буфери," каза той. Според него е нереално да се очаква 40 на сто увеличение на пенсиите през следващите години, защото осигурителният доход и средната заплата за страната се понижават.

Социалистите Корнелия Нинова и Янаки Стоилов обявиха, че проектът на правителството не отговаря на очакванията на днешните и бъдещите пенсионери, затова тяхната група не може да го подкрепи.

Водещи новини

Още новини