Ненчев: Американската военна техника в България не е насочена към никоя страна

share

"Преди 11 години страната ни се присъедини към НАТО. Това е най-добрият избор за нашата сигурност и развитие на Въоръжените ни сили. Тогава актът мина с пълно единодушие между политическите сили у нас".

Това заяви в Брюксел министърът на отбраната Николай Ненчев днес, 24 юни, във връзка с дискусията по предложението за разполагане на техника в Източна Европа, съобщава пресцентърът на министерство на отбраната. Според министър Ненчев в днешната усложнена обстановка няма нищо по-логично от това Алиансът и съюзниците да укрепват общата ни сигурност. "Това е дългосрочен ангажимент, свързан с огромни задължения и отговорности. Не трябва да има повече спекулации с предложението на американската страна за разполагане на техника на територията на България и още пет европейски страни. Това е част от общото усилие на страните-членки на НАТО за поддържане на по-висока бойна готовност и оперативна съвместимост. Това не е насочено към никоя страна, а американската техника ще бъде включена в различни учения и ще подпомага по-добрата квалификация на българските военнослужещи. Разговорите по предложението предстоят, уточняваме детайлите", заяви министър Николай Ненчев. Срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел започна със сесия на Северноатлантическия съвет, в която бе отчетен напредъкът в изпълнението на приетия в Уелс План за готовност за действие.

Министрите дискутираха предизвикателствата пред променената среда на сигурност, като акцентът беше върху заплахите, произтичащи от действията на Русия, разрастващата се регионална нестабилност на юг, както и терористичните опасности от Ислямска държава. Министър Николай Ненчев участва в среща, по време на която България и още пет държави от НАТО - Естония, Латвия, Литва, Словакия и Румъния, се присъединиха към водената от Германия група съюзници по Концепцията за рамкова държава. Общата цел на шестнадесетте европейски нации, участващи в тази инициатива, е да развиват съвместно отбранителни способности, необходими за нуждите на колективната отбрана. Това ще позволи на Алианса да изгради съгласуван и надежден многонационален европейски военен потенциал, способен да даде отговор на съществуващите и възможни бъдещи предизвикателства.

Водещи новини

Още новини