Има опасност от "гърменизация" на политическия и на изборния процес. Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на АБВ Георги Първанов /президент на България 2002 - 2012 г./ в коментар на ситуацията в община Гърмен. Според Първанов най-лошият възможен сценарий е да се етнизират изборите и политиката.
"Има такива опити, някой се опитва да лови риба в мътна вода", коментира той. Държавата трябва да си свърши работата, свързана с подобен род поселения с незаконни застроявания, които са в противоречие с обществения ред, смята Георги Първанов.
Държавата трябва да респектира онези, които се опитват да провокират напрежение в тази ситуация, защото след Гърмен може да се случат такива неща в много от българските общини, включително и в големи градове, каза още той.
Опасявам се, че е твърде късно да се направят промени в Изборния кодекс, заяви Първанов.
Той припомни, че от АБВ са предлагали промени в изборните правила, включително и по отношение на прага за преференциалния вот. По думите на Първанов сегашните правила за преференциите дават простор на корпоративния вот и могат да поднесат "много неприятни изненади в общините". Георги Първанов заяви, че предложенията за промяна в конституцията относно съдебната власт са неприемливи за АБВ.
"Това не е промяна, която може да направи съдебната власт по-ефективна, да направи съдебния процес по-бърз, т.е. да отговори на очакванията на хората", коментира той. Ще отстояваме своята визия, изразена в предложения от нас проект по Закона за съдебната власт, допълни Първанов. Лидерът на АБВ обяви, че е предложил на председателя на БСП Михаил Миков да се срещнат, за да обсъдят "недоразумението" във връзка с подписката за сезиране на Конституционния съд по въпроса за външния дълг.
Припомням, подчертавам, че АБВ има свое политическо решение да подкрепи тази подписка, заяви Първанов. "Аз съм скептик, че предложението, което е написано, би могло да мине през Конституционния съд, дори не е изключено то да не бъде допуснато за разглеждане. Но каквото и да е, АБВ има готовност да подкрепи една такава подписка", обясни той. Според него подписката е само първа стъпка. "Никой, включително и на "Позитано", не прави това, което ние се опитваме да направим - да реализираме един цялостен процес на мониторинг, на контрол по изпълнението на ратификационното споразумение.
Бяха изтеглени вече първите траншове, първите суми, и е много важно да се проследи тяхната реализация. И още по-важно е дефицитите, които предстои да се ревизират, да бъдат публични и по обществено значими цели", каза Георги Първанов.