Сакскобургготски: Нека се даде възможност на България и Румъния да покажат какво могат

Булфото
share

Днес се проведе конференция по повод 10-та годишнина от подписването на Договора по присъединяването на България и Румъния в ЕС. В нея участваха Симеон Сакскобургготски, министър-председател на Република България в периода (2001-2005) и Калин Попеску-Търичану, министър-председател на Румъния в периода2004 - 2008 година, предаде репортер на novini.bg.

Сакскобургготски си спомни момента на подписването на договора за присъединяването на двете страни към ЕС и го определи като изключително вълнуващ. "Подписването на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС е най-важното събитие, случило се след 1989 година", каза от своя страна и  Попеску-Търичану. Той напомни, че страната му е била част от Европа и преди да се включи в ЕС. „Участвахме в една конкуренция, от която губехме от Балтийските държави, а това много ме тревожеше. Положихме много политически и дипломатически усилия и през 1996 година в Румъния се промени властта. Български президент съмишленик на тази инициатива беше д-р Желю Желев", заяви бившият премиер на Румъния.

Симеон Сакскобургготски заяви, че сега вече наистина трябва да се даде по-голяма възможност на България и Румъния да покажат какво могат. Той допълни, че неспокойните хора се отдават на националистическите чувства, но не изпират изминалото преди тях. „Не знам срещу какво се обединяват или срещу кого. Такива движения има и в Испания, и в Гърция. Съвсем друго е, когато сформираш правителство и станеш член на парламента. Подобни дейности са несправедливи с насочена етническа омраза, дискриминация и отхвърляне. Трябва да мислим все по-либерално и по конкретно за нашите идеи", заяви още Сакскобургготски.

Сакскобургготски посочи още, че на другите страни им е било по-лесно да се присъединят към НАТО и ЕС.

По отношение на Механизма за оценка и сътрудничество напредъка на страните Попеску изтъкна, че той се е оказал положителен за Румъния. "По-скоро съм разочарован, че този елемент в другите държави-членки се превърна в дискриминационен проблем насочен срещу нашите държави", каза той.

"Доброто управление е нещо, което трябва да се разбира от политиците и обществото", заяви още Сакскобургготски.

Водещи новини

Още новини