На депутатите ще бъде забранено да използват служебните автомобили на НС по време на кампанията за предстоящите местни избори през есента.
Очаква се парламентарната шефка Цецка Цачева да издаде заповед за това в синхрон с приетия през 2014 година Изборен кодекс. Мярката вече е прилагана преди вота „2 в 1” за местна власт и президент през 2011 година, когато Цачева оглавяваше 41-вото НС. Тогава освен използването на парламентарните лимузини, на депутатите бяха резнати и парите за бензин за личните им автомобили, както и командировъчните за дните, посветени на предизборни обиколки, пише в. Монитор. В изборния закон пише: „Във връзка с предизборната кампания се забранява безплатното използване на публичен административен ресурс бюджетни средства, помещения, автомобили, самолети и други транспортни средства, оборудване и други движими и недвижими вещи - държавна или общинска собственост, предоставени на администрацията, държавните и местните органи, и държавните и общинските предприятия”.” За нарушителите даже са предвидени санкции, вариращи от 1000 лв. до 10 000 лв.”
Освен че служебните коли ще бъдат прибрани в парламентарния гараж, обмисля се още както в предишни случаи законотворците да си дадат почивка за седмица-две и да се посветят изцяло на агитация, вместо да се чудят как да скрепят крехкия по традиция преди избори кворум, докато мнозина са по избирателните си райони. В подкрепа на тази идея се обявиха както управляващите, така и представители на опозицията. Лятната ваканция на депутатите, която по правилник е през целия август, да се измести с месец-два заради местните избори. Такава идея дори лансира шефът на правната комисия в НС Данаил Кирилов. По думите му конкретно решение по въпроса засега нямало, но подобна стъпка щяла да е най-логичната. Така народните представители ще коват ударно закони цял август, а точно в кампанията за вота НС няма да става поле за агитация и предизборни битки, коментира депутатът от ГЕРБ. Текстовете на парламентарния правилник позволяват подобна рокада. В него пише, че промени в дните за ваканция може да се правят по изключение. Според Кирилов друг вариант, върху който може да се помисли, бил лятната почивка да се разцепи. Така депутатите все пак ще могат да излязат 15 дни във ваканция за августко море, а останалите 15-да бъдат ползвани в рамките на кампанията. Кирилов е категоричен, че автопаркът на НС няма да бъде използван за предизборна агитация от депутатите. Той подчерта, че има изрична забрана за това в Изборния кодекс, а и се очаквало председателят на парламента Цецка Цачева да излезе с нарочна заповед по въпроса.
Министрите също няма да използват държавните лимузини за предизборни обиколки. Освен че ограничението в Изборния кодекс важи и за тях, премиерът Бойко Борисов вече обяви, че ще поиска по време на кампанията те да се съсредоточат изцяло върху служебните си задължения. Самият той щял да даде личен пример, като не присъства на предизборните мероприятия на ГЕРБ. Според мен по време на кампания на трябва да се използват колите на НС, заяви зам.-шефът на депутатите от ГЕРБ Красимир Велчев. По думите му, когато законотворците бъдат освободени, за да ходят по районите си, гаражът трябва да се запечата, както по време на отпуск.
Той уточни, че не е сигурен дали това е регламентирано в Изборния кодекс, но лансира и друга опция - депутатите да могат да използват парламентарен транспорт, но срещу заплащане, което на практика не се изключва като хипотеза от закона. Ако искат, някои депутати да си наемат например бусче на НС под наем и да си плащат на километър, предложи народният избраник. Той е на мнение, че НС не бива да заседава през последните две седмици от кампанията, за да не се използва трибуната за предизборни и користни цели. В противен случай ще има много повече негативни, отколкото позитивни последици. Става дума за демокрацията. Няма да пострада толкова държавата. Иначе не би имало равнопоставеност между партиите и неправителствените организации, които са издигнали свои кандидати. Всички знаем как се използва парламентарното време в петък, когато се включат телевизионните камери. Няма как партиите да не се възползват, а и няма как да се ограничи правото на хората да се осведомяват за случващото се в НС от медиите, коментира Велчев.
НС да хлопне кепенци поне за седмицата преди вота, за да не се използва парламентарната трибуна за нерегламентирана агитация. Такива са настроенията и сред социалистите. Практиката обикновено е в последната седмица НС да не работи, припомни Мая Манолова от БСП. Тя обаче подчерта, че конкретното решение за евентуални дни без заседания трябва да се вземе спрямо законодателната програма в този период. Все пак, ако има спешни закони, които не търпят отлагане, не бива да се забавят заради изборите, направи уговорка соцдепутатката. Като основен автор на настоящите разпоредби в Изборния кодекс Манолова също бе категорична, че текстовете в него изрично забраняват на депутатите да използват автомобилите на НС за агитация. Министрите и местната власт също няма да имат право да ползват публичен административен ресурс като коли, зали и оборудване.