Беше препотвърдено стратегическото партньорство между България и САЩ. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и държавния секретар на САЩ Джон Кери.
Новината поднесе министър-председателят от Гранитна зала на Министерски съвет.
Постигнато е още сътрудничество посредством работни групи в областите отбрана и сигурност, диверсификация, енергийна сигурност, върховенство на закона, образование, връзки между народите на България и Съединените щати.
"Обсъдени бяха следните въпроси – регионални и глобални предизвикателства с политически характер, сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, енергийната сигурност и деверсификация и върховенството на закона“”, заяви Борисов.
След краткото експозе премиерът даде думата на Кери, който от своя страна подчерта, че САЩ и България застават рамо до рамо от десетилетия.
„Създадохме 4 работни групи, за да можем да задълбочим нашето партньорство във всички ключови области. Увеличаваме и задълбочаваме нашите съвместни учения и плана за готовност на НАТО. Искаме българските военни сили да са съвместими с НАТО“, подчерта държавният секретар на САЩ.
Отделихме доста голяма част от срещата за сигурността. САЩ се ангажира да подкрепи България в този процес, допълни Кери.
Той бе категоричен, че страната ни трябва да засили своите усилия във върховенството на закона и да пресече корупцията.
„Нито една страна не е предпазена от корупцията, нито една“, побърза да уточни все пак той.
Тук, в България, не става дума само за укрепване на демокрацията, а за създаване на необходимия климат за инвестиции. САЩ напълно подкрепя плановете на България за реформиране на съдебната система и задълбочаваме нашето сътрудничество, увери Джон Кери.
Нашето партньорство е силно, защото имаме тези взаимоотношения. Затвърждаваме обмена си на младежи, така че следващото поколение българи да участва в различни програми, завърши Джон Кери.
Помолен да коментира дали ще отпадне визовият режим за български граждани, пътуващи за САЩ, Джон Кери подчерта, че за да бъде включена една държава в такава програма, трябва отказът от визи за страната да е под 3%. Нужни са още различни изисквания, свързани с паспортите. „За съжаление, отказът от визи през 2014 за България е бил 15,2%“, коментира държавният секретар на САЩ.
Важното е хората да разбират целия този процес. Ние трябва да прилагаме закона, както разбирате, подчерта Кери, но отбеляза: „Ние приветстваме да има безвизов режим. Това би било много положително и за двете страни и може да укрепи връзките между нас. Ще продължим да работим по този въпрос в бъдеще, за да постигнем повече възможност за пътуване между двете страни. Тази програма за безвизовото пътуване, тя е много специфична, има много строги критерии, които трябва да бъдат спазени“.
Срещата "Борисов - Кери" бе предшествана от група протестиращи пред БНБ, които поискаха американският държавен секретар да си върви.