С три години да бъде удължен предвиденият срок "за спиране на придобивната давност по отношение на държавни и общински имоти", прие парламентът на първо четене с промени в закона за собствеността.
Удължаването на мораториума е необходимо поради все още неприключилия процес по първоначалното актуване на имотите - държавна и общинска собственост, пише в мотивите си вносителят - Министерският съвет. Имало и непреодолими обективни затруднения за цялостното обхващане на имотите на територията на много области поради липса на финансови средства, достатъчен административен капацитет и необходимата информация за идентифицирането на имотите по действащите към момента карта на възстановената собственост, подробен устройствен план или влязла в сила кадастрална карта и кадастрални регистри.
На територията на много населени места все още нямало и одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри.
В дебата Реформаторският блок /РБ/ застана срещу БСП, ДПС, ГЕРБ, АБВ и БДЦ , противопоставяйки се категорично на новото удължаване на срока с аргумента, че правото на частника е над правото на държавната и общинската администрация в случая.
Основно БСП опонираха на десните и подчертаха, че преди всичко трябва да бъдат защитени публичните интереси. ДПС подкрепи законопроекта, но с условието правителството да представи график за конкретни действия, с които това удължаването на мораториума да бъде последно. БДЦ също беше "за". От Патриотичния фронт заявиха, че ще гласуват по съвест, Атака бяха "против".
Съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев декларира, че задачата на неговата група е да защитава от произвола на администрацията българските граждани, а един от най-важните интереси е тяхната собственост. Има повече от една гледна точка, но сложните въпроси не се решават с отлагане, подчерта Кънев, като уточни, че в случая става дума за равенство пред закона. Затова, предложи той, ако приемем този мораториум, да приемем и противоположното положение - държавата няма право да придобива по давност имоти на български граждани.
Радвам се, че колегата споделя принципа от преди 30 години - "всичко в името на човека, всичко за благото на човека" , но преди всичко трябва да бъде защитен публичният интерес, опонира Мая Манолова от левицата, цитирана от БТА. Тя поиска между първо и второ четене да се прецизира удължаването на срока на давност. Не е нормално, мотивира се тя, 20 години да са нужни на администрациите да приключат процеса на установяване собствеността на държавните и общинските имоти, а реституцията да приключи за няколко години.
От левицата настояват за ясна отговорност и осигуряване на достатъчно финансови средства в бюджета за догодина, за да бъдат защитени интересите на държавата, но не за сметка на частните собственици на недвижими имоти.
Условието на ДПС е един ден да дойде краят на удължаването на мораториума, защото това не може да продължава безкрай, заяви Четин Казак. И той, както Манолова, не е съгласен, че частният интерес може да е над публичния. Колегата /Радан Кънев/ явно бърка правата на човека с интересите на човека, заключи той.
Данаил Кирилов /ГЕРБ/ се съгласи по принцип с мотивите на партньорите си от РБ, но подчерта, че предложението засяга собственост на общините и държавата. Промяната не се отнасяла само за процеса на актуване, който създавал удостоверителен документ, но не и правото на собственост, все още има и неприключили реституционни дела.
Росица Янакиева от АБВ също смята, че в случая не става въпрос - как администрацията си върши работата, добре или зле, по-важно е да бъдат защитени интересите на държавата и общините, които са безусловно публични и важни.