Чобанов: ДПС не се опитва да клати управляващите

share

ДПС изобщо не се опитва да клати управляващата коалиция. Напротив – всяко наше действие и решение е основано на принципни положения, които защитаваме като политическа сила и парламентарна група.

Това каза в интервю за БНР бившият финансов министър и депутат от ДПС Петър Чобанов. За подкрепата на партията за зам.-министъра на отбраната Орхан Исмаилов, Чобанов обясни: "Това беше принципна позиция, че независимо от името и вярата на човека, важни са неговите качества, независимо от политическата му принадлежност. Не виждам никаква провокация. Това е отстояване на тези неща, които са основа като цяло за съществуването на движението, т.е. принципни постановки, от които няма как ние да се отклоним, а напротив – показваме, че ги защитаваме. Ние сме прекалено сериозна политическа сила, за да се говори толкова лековато за нас, че дразним когото и да било", категоричен бе Чобанов.

Относно подкрепата на ДПС за плоския данък, той припомни, че по време на тройната коалиция партията е била един от основните радетели и причината да бъде въведен този данък. Според него положителните ефекти от плоския данък продължават да са налице и степента на икономическо развитие изисква да имаме такъв данък. "Ние показахме, че не сме опозиция заради самата опозиция, а когато трябва да се защити публичният интерес и бюджетните приходи, ние го направихме и демонстрирахме това свое поведение", подчерта депутатът. Той бе категоричен, че при гласуването на актуализацията на бюджета партията отново е демонстрирала последователно поведение.

Бившият финансов министър припомни, че е предложил актуализацията на бюджета по време на управлението на Пламен Орешарски. "Аз поех своята отговорност, като предложих актуализацията. Дори беше налице конфликт с БСП, която не подкрепи тази актуализация. Тази ситуация беше отчетена от мен и отговорността поета. Оттам нататък имаме 3 месеца управление на служебен кабинет, който преразпредели допълнително значителен ресурс. Нашата отговорност се простира до актуализацията, която тогава аз предложих и която ДПС единствено последователно подкрепяше. За следващите действия няма как да поемем тази отговорност. Ние обаче подкрепяме като цяло необходимостта от актуализация, но не и в тези размери и мащаби, които е предложена, и затова гласувахме „въздържали се“. поясни Чобанов.

Той подчерта, че заложеното в бюджета за 2014 г. е било изпълнимо, но в ситуация, в която няма предсрочни парламентарни избори. Той посочи и други фактори за последвалата необходимост от актуализация. Депутатът каза още, че по скоро одобрява сливането на НАП и Агенция „Митници“. Финансистът изтъкна, че не трябва да се изключва опасността да влезем в спирала на задлъжнялостта. "За кратък период от време се налага доста да увеличим дълга на държавата. Това има и своето основание в момента и то е свързано със ситуацията около КТБ. Ще се наложи взимането на дълг, който ще се изплаща от всички нас и затова трябва да знаем точно какво се е случило по отношение на КТБ както преди поставянето й под особен надзор, така и след това. Дълговата спирала все още не е налице. Това са пари, които ще бъдат дадени временно на заем, част от тях на Фонда за гарантиране на влоговете, който ще ги върне по-късно чрез вноските от банките. Останалата част от дълга е за покриване на бюджетния дефицит. Ако намеренията на новото правителство за бърза фискална консолидация се изпълнят, ще бъдат преодолени подобни опасения за дългова спирала", каза още Чобанов.

Запитан дали е имало сценарий банката да бъде докарана до фалит, Чобанов отговори: "Дори да е имало сценарий, той се е развивал независимо от мен, но не смятам, че има подобен сценарий. Просто банката беше стигнала до критично ниво в своето развитие, след което не можеше да продължава по подобен начин. Финансовият министър не е първата институция, която трябва да реагира при подобна ситуация. За да има ликвидна подкрепа, трябва да има искане за такава. Такова не е имало. Освен това, в подобна ситуация, в която става въпрос за неплатежоспособна банка с подобни бизнес практики - тя няма как да бъде подпомагана ликвидно. Това щеше да бъде едно разхищение на публичен ресурс. Видяхте за какъв недостиг в капитала става въпроса. Този недостиг няма как да бъде покрит с ликвидна подкрепа", заяви той. Чобанов бе категоричен, че не е настоявал и лобирал да се обявява банкова ваканция. Според него частните пенсионни фондове не трябва да бъдат национализирани.

Водещи новини

Още новини