Временната парламентарна комисия, която изготвя проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, постигна пълен консенсус в частта, в която разгледа парламентарното номадство, предаде репортер на Novini.bg.
Kомисията прие, че народните представители от парламентарна група преустановили съществуването си, стават нечленуващи народни представители и не могат да бъдат приети за членове на друга ПГ. Също така те не могат да образуват нова парламентарна група. Членовете на комисията решиха, че отцепниците не могат да се обединяват дори ако броят им стане над 10 души, както беше досега. Припомняме ви, че в предишните два парламента станахме свидетели на редица отцепвания и "отлюспвания" на депутати и създаването на нови парламентарни групи.
Мая Манолова беше категорична, че преливането от група в група трябва да спре. Депутатът от ГЕРБ Методи Андреев заяви, че все пак народните представители са избрани заради определена политическа платформа и не могат впоследствие да се отцепват гонейки личните си интереси. Вариантите според него са два. "След като си избран от дадена партия и искаш да преустановиш членството си в парламентарната група, напускаш достойно и почтено парламента. Другият вариант е недостойно да станеш независим депутат", поясни Методиев.
Не така единни бяха депутатите при обсъждането на правилника в частта, която касае задълженията на квесторите. Методи Андреев и Четин Казак от ДПС си размениха реплики. "Редно ли е народните представители да имат охрана? Редно ли е Лютви Местан и Делян Пеевски да се разхождат с яки момци в сградата на НС", попита Андреев. "Това са охранители от НСО", отговори му Казак.
Временната комисия продължава своите заседания и утре, за да може другата седмица да бъде приет Правилника за работа на 43-то НС.