Тримата народни представители, които напуснаха своите групи и се присъединиха към „България без цензура”, възнамеряват да инициират подписка за нов вот на недоверие срещу правителството. Това обяви в Бургас лидерът на партията Николай Бареков. Новата тема ще бъде „Провалът на кабинета в здравеопазването”, съобщиха от пресцентъра на партията.
Николай Бареков заяви, че ако подписката доведе до дебат по евентуалния нов вот на недоверие, той ще търси „младите и почтени хора от БСП и ГЕРБ”.
Бареков отбеляза, че иска да се знае, че неговите хора в парламента са изпълнили обещанието на партия „България без цензура” и са дали своите гласове „за” свалянето на кабинета „Орешарски”.
„Ще инициирам подписка в парламента за нов вот на недоверие на тема здравеопазване. Големият въпрос е защо ГЕРБ, БСП, ДПС и Орешарски се провалиха в реформите на българското здравеопазване“, обясни лидерът на „България без цензура“.
"Не е нормално в София да има 15 работещи линейки и над 100 лимузини в Народното събрание. Има линейки, но няма лекари. Защо не се обучават фелдшери, парамедици, три години учене и ставаш професионалист. Не може да наемаш лекари в Бърза помощ срещу 350 лева заплата. Ще искаме светкавичен вот", коментира Бареков.
Лидерът на ББЦ каза, че независимите депутати, подкрепящи ББЦ, включително Данаил Георгиев, подкрепиха вота на недоверие. „Дадохме каквото можахме - три гласа.
Той обяви, че проблемът с национално значение е, че през следващия месец това правителство се готви да изхарчи 4 милиарда лева. 700 млн. са за самолети втора употреба, които според анализа на генералите, които са част от "България без цензура", няма да са годни за употреба до една година. 300 млн. лева били предвидени за малки общини.
Лидерът на ББЦ определи слуховете за смяна на ръковдството на партията като абсолютно неверни. Той коментира и репликата на Бойко Борисов от сутринта, че е настъпило "време разделно" с риторичния въпрос "дали не е настъпило турското робство, според Борисов". Бареков напомни предложението си, че е време дебатът да се пренесе в президентството, където трябва да се съберат всички партии, представени в националния и европейския парламент, за да се изработи консенсусен обединителен план за управлението на страната.
Бареков коментира и присъдата на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, за който вече операция "Чисти ръце" не би била валидна, тъй като е осъден, а Борисов спешно трябва да се разграничи от него, така както беше обещал преди време. В противен случай съдбата на ГЕРБ би била към дъното. Бареков беше категоричен, че не би седнал на една маса с ГЕРБ докато Цветанов е част от партията и напомни, че на следващите избори вотът ще бъде между старите политици от ГЕРБ и новата партия "България без цензура".
На въпрос за бъдещата му дейност в Европейския парламент, Бареков заяви, че ще постави изрично условие на партията на Европейските консерватори и реформисти за заемането на председателско място в ключова за бъдещето на страната комисия към ЕП. За пример посочи комисиите по корупция или социална политика. Той определи тази амбиция като отговорност, която дължи на 240-те хиляди избиратели, които подкрепиха ББЦ в неделя.
Анализът след вотът в неделя показва, че ББЦ би имала над 25 кмета в различни населени места в България, сред които Сандански, Разлог, Белене, Раднево, Чепеларе, Каварна, Белоградчик, Сандански, Симитли и други. Според Бареков работата няма да спира и обиколките му в страната ще продължат, защото там където са проведени лични срещи изборният резултат е значително по-висок.