Wikileaks: Поптодорова донасяла на САЩ

Булфото
share
Българският посланик в САЩ Елена Поптодорова и зам.-министърът на отбраната Соня Янкулова са информирали дискретно американския посланик Джон Байърли в края на март 2008, че България ще изпрати още 50 войници в Кандахар.

Това е станало два месеца преди правителството да вземе официално решение през юни 2008 г.

В отделни срещи с посланика двете дами са подчертали, че както решението, така и моментът на обявяването му са чувствителна информация. В дипломатически доклад на Байърли от София, който е класифициран като секретен е записано, че Поптодорова и Янкулова трябва да бъдат стриктно защитени. Това става ясно от публикуваната от Wikileaks грама на бившия американски посланик в София Джон Байърли, цитирана от сайта Bivol.bg

Официалният анонс вероятно ще бъде направен на срещата на върха на НАТО в Букурещ, започваща на 2 април 2008, но засега България "пази решението строго секретно", уточнява Байърли.

Макар, че има още време докато Министерски съвет формално гласува и не е изключена вероятността "да се стъпи накриво", американците не вярват, че България ще се откаже да изпрати още войници след получения позитивен анонс от посланика и зам.-министъра.

Решението за увеличаването на контингента в Кандахар с 50 души в крайна сметка не беше обявено на срещата на върха в Букурещ, а два месеца по-късно. Правителството на Тройната коалиция взе решение на подпис на 10 юни 2008.

Американски официални лица са оказали продължителен натиск над правителството, за да увеличи контингента в Афганистан. Тази политика се отплаща сега - пише още посланикът и прави подробен преглед на българския ангажимент в Афганистан с жива сила и техника.

В края на грамата Байърли хвали Сергей Станишев, Ивайло Калфин и Георги Първанов за "истинското лидерство", което са демонстрирали с одобряването на новата мисия и поддържането на курс "про НАТО" в управляващата коалиция.

В публикуваните от Wikileaks 251 хиляди дипломатически телеграми указанието "strictly protect" се среща 1881 пъти. В докладите изпратени от София то се открива 8 пъти, като само в три грами източниците, подлежащи на стриктна защита, са български официални лица.

Името на посланик Поптодорова се появява като източник, който трябва да се защити и в друга конфиденциална грама, свързана с преговорите за проекта Южен Поток Поптодорова и други официални лица са изказали притеснение, че България се ангажира в още един двустранен енергиен проект с Русия.

От по-рано публикувана грама стана ясно, че през 2003 г. тогавашният шеф на Генералния щаб и сегашен шеф на президентския кабинет, ген. Никола Колев е предоставил на САЩ секретен доклад за корупция в Министерството на отбраната няколко месеца преди докладът да стигне до прокуратурата. Посланик Родерик Мур отбелязва, че Колев трябва да бъде стриктно защитен. След разкритието Никола Колев отказа коментар, но от ДАНС съобщиха, че проверяват случая.

Посланик Поптодорова заяви, че се е запознала с текста на грамата и няма коментар по него. Соня Янкулова, която беше заместник в Министерството на отбраната, а после стана заместник-министър в МВР не беше открита за коментар, пише Bivol.bg

Водещи новини

Още новини