Плевнелиев за ЦИК: Свърших си добре работата, спя спокойно

Булфото
share

Надявам се в парламента най-после да се фокусират върху една позитивна кампания за предстоящите европейски избори, а не оттук нататък да дълбаят в лишени от смисъл казуси. Това каза днес пред журналисти президентът Росен Плевнелиев в отговор на въпрос за ЦИК.

Вярвам, че аз лично допринесох с действията си за спазването на Kонституцията и закона, посочи държавният глава. Спя спокойно,  действах бързо и по закон, отбеляза той.

Разбира се, има много въпроси на които авторите на този закон трябва да отговарят - защо се бавиха една година и го направиха  в последния момент, кой вкара онзи прословут текст, който миришеше на държавен преврат - да има избори три в едно през 2014 г., коментира той.

Бих попитал юридическата мисъл в парламента има ли България двукамарна ЦИК, каза Плевнелиев. Кой досега е изваждал ръководството на комисията от състава на комисията или от начина, по който тя взема решения и функционира, попита Плевнелиев, цитиран от БТА.

Той посочи, че в ЦИК трябва да има баланс и този баланс включва и ръководството. Тя не е двукамарна и ръководството не е изключено от баланса, заяви президентът и допълни, че е питал по този въпрос десетки юристи, много професори.

В отговор на въпрос за руските самолети (летели в неутрално пространство в близост до България), Плевнелиев каза, че в последната една година български самолети (прихващачи) са излетели извънредно толкова пъти, колкото в последните 20 години. Тоест имаме ситуация, в която, ако в предишни години е имало по две-три извънредни излитания на български самолети, сега те са не по две-три на година, а две-три на седмица, отбеляза държавният глава.

Не става въпрос само за транспортни самолети на Русия, но и за разузнавателни руски полети, посочи Плевнелиев. Какви са изводите, които трябва да си направим - да се замислим дали не можем заедно с нашите румънски колеги и с колегите от Турция да обединим усилия, за да можем да бъдем по-ефективни, защото в момента излитат два самолета в Румъния, два в България и два в  Турция за един руски самолет, коментира той.

Въпросът е кой има интерес да навлиза във въздушното пространство, защо го правим това през 2014 г., когато всички вярвахме, че отдавна живеем в мир и разбирателство в нашия регион. Кой има интерес от това българските самолети постоянно да излитат извънредно, може би, за да не могат да бъдат повече технически годни, може би, за да се случат по-скоро ремонтите, които всички очакват, че ще се случат, може би, за да изтощим Българската армия и нейните усилия да бъде технически пригодна и годна, попита държавният глава.

Водещи новини

Още новини