Борисов: Давам на ДПС и 6-те места на ГЕРБ в ЦИК

Булфото
share

Готов съм да предоставя на ДПС и шестте места на ГЕРБ в ЦИК. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в предаването "Всяка неделя" на Нова телевизия.

За ЦИК, Местан ми каза неговата версия, аз му казах моята. В понеделник, в 9,15 часа, има среща при президента, разговарях днес с членовете на нашата Изпълнителна комисия, запознах се със ситуацията за ЦИК. Венецианската комисия, която се произнася за законите в България, с новия избирателен закон си пролича, че г-жа Манолова не е никакъв законотворец, споделя Борисов, цитиран от Агенция "Фокус".

Този закон, по думите му, е направен само за тези избори. "Венецианската комисия е казала - една година преди изборите да не се променят изборни закони. Те не се съобразяват с нищо. ЦИК има 19 члена, четирима от тях са изключително важни, от тях - два най-важни, председателят и секретарят на комисията. Председателят е от БСП, заместник-председател от "Атака", секретар - от ДПС. Протоколите от изборите се подписват от първия и третия. От ГЕРБ няма зам.-председател", отбеляза Борисов.

"Винаги досега, първата политическа сила, спечелила изборите, има председател на ЦИК, на нас и зам.-председател не ни дават. От 19 души, имаме шест. Останалите 13 са на другите политически сили. Г-н Местан казва така - махаме председател, зам.-председател и секретар, махаме двете квоти на извънпарламентарните партии, остават 13. Да, но вие в момента БСП, ДПС и "Атака" сте в коалиция, работите като тандем. Всеки протокол ще бъде подписван от БСП - ДПС, със златното пръстче на "Атака" - така е конструиран законът на Мая Манолова", обясни Борисов.

"При това положение моята толератност казва: Добре, дайте ни един зам.-председател, пред Европа. Дали са шест или без шест, дали от 19 имаш шест или нито един, не можеш да влияеш на решенията. Когато нямаш и представител в ръководството... Ако трябва и шестте, ще им дам и шестте. Какво да кажа сега? От шестте ми вземете още един", допълни Бойко Борисов.

Възродителният процес, във всички негови форми, е осъден, и от мен, и от него, и от цялата наша общественост, каза още Борисов.
Срещата в Кърджали е знак, че лидерите на политически партии, като се срещнат, трябва да може да си кажат "добър ден", да се държат толератно. Кърджали стана нарицателно име, след като г-н Станишев си позволи да го сравнява с Крим.

Отидохме, за десетина минути обменихме мисли. Нито за коалиция, нито за промяна на статуквото, а да дадем пример в Кърджали, че политиката е едно, над политиката стои толерантността, обясни Бойко Борисов как е преминала срещата му "на кафе".

Водещи новини

Още новини