Поех отговорността да стабилизирам страната след близо четири години на управленски волунтаризъм.
Това каза премиерът Пламен Орешарски при откриването на Национална среща с медиите „Открито управление”. Четири години на икономика в депресия, тенденция за нарастване на дълговете, особено в сектор енергетика. Нарастващ брой български домакинства бяха обезверени, притиснати от нарастваща бедност и социално отчаяние, каза премиерът. За пример, ако през 2009 г. при старта на предходното управление, отчитайки едногодишно закъснение, имаше 81 000 новородени бебета, рекорд за предишните 20 години, то миналата година раждаемостта слезе на 59 000 бебета, тъжен рекорд за последните 50 години, продължи той.
Бях наясно с политиките и мерките, които следва да се предприемат, но рискът от неуспех оставаше. Отстоянието между мерките и резултатите е няколко години, в най-добрия случай. Рискът е не дали мерките ще дадат резултат, а дали българските граждани ще проявят търпение да изчакат. Днес социално-икономическата обстановка остава трудна, налице са само първи позитивни сигнали, че бизнесът може да се развива без да бъде притискан, че държавата ще развива социалните си функции. За 9 месеца подобрихме функционалността на редица публични сектори, подобрихме събираемостта на държавните приходи, каза още Пламен Орешарски.
За изминалите девет месеца направих много срещи със синдикати, работодатели, представители на бизнеса. Отчитах извършената работа пред парламента и пред представителите на медиите. Днешната пресконференция е стъпка в утвърждаването на открития стил на управление, който се стремим да водим. Двамата лидери на партиите и парламентарните групи, които подкрепят кабинета, са поканени със същата цел, да покрием максимално широк кръг въпроси, каза министър-председателят.
Асиметрията в разпределението на средства за общините при предишното управление е очевидна. Ще продължим усилията за по-равномерно териториално развитие, грижа за по-малките населени места, по-голяма сигурност на гражданите срещу битовата престъпност. По Публично-Инвестиционната програма, средствата от 500 милиона лева планирахме по един нов, по-открит начин. Появиха се коментари от представители на ГЕРБ най-вече, колко неравномерно били разпределени тези средства, в интерес на двете партии, които подкрепят кабинета. Затова възложих анализ как са разпределяни в миналото капиталовите разходи. Резултатите показаха, че 36 на сто от всички са насочени към населени места чиито кметове са от ГЕРБ, 24 от БСП, 17 от ДПС, 33 на сто от всички останали, независими, коалиции и т.н. За периода от юли 2009 до края на миналата година разпределението на капиталовите разходи е било: За общини с кметове на ГЕРБ 86 на сто, общини с кметове на БСП 4 на сто, на ДПС 2 на сто, всички останали 8 на сто, даде пример Орешарски.