Румен Гечев от БСП коментира, че с промените в Закона за потребителския кредит, се цели най-накрая този закон да бъде хармонизиран с европейския. България остана последната страна в ЕС, която все още още не беше направила необходимите промени и кредитополучателите не бяха защитени.
С този закон се дават по-големи гаранции на получателите на кредити без значение дали кредитът е потребителски или ипотечен. Намалява се броят на таксите, които трябваше да се плащат при теглене на кредит.
При жилищните заеми с този закон се гарантира да не изпадне собственик на имот в несъстоятелност, а не какво се случваше до сега банката взима имота и собственика остава да изплаща цял живот вноски.
Друго важно предимство е, че няма да има такса предсрочно погасяване. Законът ще влезе в сила след обнародване в държавен вестник и ще важи за новите кредитоискатели.
Но ние не налагаме забрана двете страни да си предоговарят клаузите в догорите.
В обратен случай, ако законът го върнем със задна дата може да настъпи хаос с банковата система, заяви още Румен Гечев.
От своя страна Емил Радев от ГЕРБ смята, че този закон не защитава юридически потребителите и че голяма част от предприетите мерки са единствено и само широко прокламирани и няма да доведат до очаквания ефект за кредитополучателите,
особено за ипотечните кредити, където нещата не са законово обосновани.
Този закон не се отнася до вече сключените договори и голяма част от хората ще останат потърпевши на банковата система, заяви той.