Социалното министерство на България работи по интеграционен план за емигрантите, който да действа след получаването им на бежански статут. Това каза при посещението си в лагера в Харманли министър-председателят Пламен Орешарски. Премиерът бе посрещнат с викове “Freedom” („Свобода”).
"Целта е сирийските граждани, които останат за по-дълго в България, да ги настаним и интегрираме по подходящ начин." Премиерът призна, че това ще е доста трудно, тъй като в момента намирането на работа е проблем и за много български граждани. Въпреки това уточни, че министър Хасан Адемов е в напреднал стадий в работата си по довършването на плана, като основно средствата ще се търсят през ОП" Човешки ресурси".
В Харманли Пламен Орешарски беше посрещнат от Комитет на сирийците в лагера. В центъра има 1200 бежанци, от които 623 са със зелени карти.
"Минахме през всякакви изпитания през тези 5 месеца, независимо от всичко ние сме много благодарни на българското правителство", заявиха представителите на емигрантите. Пред премиера те изразиха притеснение за децата си, които вече трета година заради размириците в Сирия губят възможността да ходят на училище и излязоха с молба: "Искаме нашите деца да тръгнат вече в училищата, за да продължат своя път".
Бежанците поискаха и повече здравни грижи за децата по бежанските лагери, както и повече толерантност от полицията към тях. Като основна молба обаче те отново посочиха ускоряването на процедурите за получаване на бежански статут. В отговор премиерът посочи, че това е и сред основните приоритети на правителството.
Като стъпка към ускорените процедури министър-председателят посочи, че в Харманлийския лагер, например към петимата сега интервюиращи, ще бъдат назначени още поне четирима.
Пламен Орешарски разгледа и ремонтираните сгради в лагера. Той определи битовите условия в него а като средни по хубост и предложи да бъде създаден „пожертвователен фонд" за набиране на средства за подобряването им. Сложете в него по някой лев, ще го направя и аз", призова журналистите премиерът.
Пламен Орешарски обяви, че е разпоредил и пълна финансова ревизия за изграждане на 33-километровата ограда по българо-турската граница.