На Конгреса на БСП в събота ще се проведе сериозен политически анализ на случващото се в страната, ще бъдат обявени и позиции. Ще си поговорим за политиките, които ще водим както в България, така и в ЕС. Това заяви евродепутатът от ПЕС Илияна Йотова в ефира на БТВ.
Според нея една от важните теми, които касаят и страната ни и евросъюза е именно бежанците. „Важна е каква ще бъде нашата обща стратегия за бежанците. През зимата ние се поуспокоихме, защото сега хората не преминават границата. Но се виждат други проблеми. Започнаха да се задават въпроси извън България, свързани с това, дали се ограничават правата на тези хора. Трябва да се решат и финансовите въпроси, свързани с тях. Нужно е да имаме общата стратегия за бежанците”, подчерта тя. По нейно мнение освен тази тема, другата много важна, по която е необходима единна позиция, е проблемът с бедността.
„Смятам, че именно проблемът с бедността е първото нещо, което трябва да бъде преформулирано в европейските политики, а не само да има затягане на коланите, рестрикции и съкращения. Трябва да видим какво означава и реиндустриализацията в Европа и как тя да се реализира у нас. Как ще се осигурят нови работни места. Къде виждаме мястото на страната ни през следващите 5 години. Ще продължаваме ли да бъдем в края на всички класации”, коментира евродепутатът.
Зад искането за референдум прозира задкулисие!
Искания от президента референдум, според Илияна Йотова, засяга важни за страната ни въпроси. „Лошото е, че президентът Росен Плевнелиев си заслужи едно място, което всеки започва да го гледа с подозрение. Считам, че зад неговото искане за електронно гласуване се крие задкулисие, защото някъде някой е преценил, че на предстоящите избори не може да се случи аферата с бюлетините в Костинброд, и затова сега се търси вариант през електронно гласуване. Няма нищо лошо в това да се проведе референдум, но твърдя, че страната ни не е готова за предложенията, които президентът направи”, обясни тя. Според нея президентът е предприел стъпката с референдума, защото иска да отдалечи европейските теми, по които трябва да се говори. „Ще се установи как европейските политики рефлектират в България, но също и какво направи държавата ни по време на управлението на ГЕРБ, по отношение на европейските институции”, каза Йотова. Тя обаче подчерта, че е важно да не пропиляваме идеята за референдум.
Илияна Йотова счита, че евродокладът за корупция показва колко внимателно се наблюдават европейските страни, и в частност България. „Аз считам, че трябва да има общо европейско законодателство за борбата с корупция и да се решават проблемите в съюза. Според мен този механизъм би бил по-работещ от докладите, които прави ЕК. Ако този механизъм стане факт, мисля че тогава ситуацията в България ще се подобри”, заключи евродепутатът.