Премиерът Пламен Орешарски коментира пред журналисти предложението на президента Росен Плевнелиев за национален референдум по въпроси, свързани с мажоритарния избор, задължителното и електронното гласуване, предаде БНР.
„Това е политически въпрос и аз не съм най-добрият коментатор. Но на мен ми се струва, гледайки по същество, че изпадаме в ситуация, която някога един китайски мъдрец, Конфуций, е описал образно, трудно се лови черна котка в тъмна стая. Особено, ако котката я няма в стаята. Задължителното гласуване не винаги носи позитиви. Нито една от идеите не е форматирана в по-конкретен вид, затова трудно може категорично да се приеме или отрече. Освен това всяка от идеите има свои плюсове и минуси. Задължителното гласуване крие огромни рискове. Ако не се лъжа исторически, за последен път в нашата история е имало такъв опит 1919 г., в резултат на който страната навлиза в десетилетия на нестабилност. Историците по-добре биха могли да разкажат какво е станало след това”, заяви Орешарски.
Премиерът Пламен Орешарски не вижда в мажоритарния вот и в електронното гласуване само плюсове. "Тези плюсове могат да се окажат и минуси в определена ситуация. Пак ви подчертавам, особено ако не са конкретизирани точно идеите, например мажоритарен вот под каква точно схема. Изключително много зависи от това. До каква степен е мажоритарният вот. Или електронно гласуване, което е много добро по своя характер, но засега няма надеждна система да се предотвратява контролиране и корпоративен вот при тази форма", каза още премиерът.
Министър-председателят коментира темата на церемонията по връчване на годишните призове на Фондацията „Буров” за банково и за индустриално управление.