Подкрепата на БСП и ДПС за реализираните политики от кабинета „Орешарски“ да бъде скрепена и с коалиционно споразумение. Тази идея се обсъжда в редиците на двете партии, след като се появиха разминавания по няколко ключови въпроса, твърди в. Монитор.
Един от тях е лансираният в края на годината от лидера на БСП Сергей Станишев т. нар. данък богатство, с който да се облагат с 15% вместо с 10 на сто доходите на по-заможните българи. От ДПС обаче контрираха, че са твърдо против подобна стъпка. „Коалиционното споразумение е един от добрите, един от европейските инструменти за да има по-голяма прозрачност и по-голяма предвидимост при вземането на управленски решения”, каза вчера социалният министър Хасан Адемов по повод различните позиции на двете партии за този данък. Според него такъв документ е трябвало да се подпише още преди да се състави правителството, за да не се стига до сътресения. „Без коалиционно споразумение между управляващите партньори се създава усещане за липса на прозрачност и се стига дори до явна липса на разбирателство по основните политики“, коментира и евродепутатът от левицата Ивайло Калфин. Той посочи, че страната ни трябва да вземе пример от Германия, където управляващата широка коалиция три месеца писа споразумението си и дори го изпрати на референдум.
Преди да седнат на масата за разписване на общ документ, двете партии първо ще подготвят своите позиции, които ще настояват да влязат в него. „В БСП сме заложили в програмата си през следващия месец да обсъдим конкретните параметри“, уточни зам.-председателят на Столетницата Янаки Стоилов. Той обаче подчерта, че ставало въпрос по-скоро за „споразумение за взаимодействие“. В него щели да се посочат изрично общоуправленските ангажименти които ще бъдат подкрепени и от двете партии, както и чисто организационни въпроси. Дълги преговори по документа прогнозира и юристът от ДПС Четин Казак, който е и шеф на правната комисия в Народното събрание. „Би трябвало да има сериозни разговори и обсъждания, преди да се пристъпи към конкретни стъпки по подписване на коалиционно споразумение“, отбеляза той.
Разминаване в позициите между БСП и ДПС съвсем наскоро имаше и по отношение на ранното пенсиониране, което отново беше предложение на Станишев. По-рано двете партии гласуваха различно и по въпроса за отпадането на мораториума за продажба на земеделска земя на чужденци, макар че след вота си „против“ от БСП се разкаяха за постъпката си и впоследствие заедно с ДПС сезираха Конституционния съд. Двете партии вече дадоха заявка, че ще влязат в разгорещен дебат и при предстоящото разглеждане на новия Изборен кодекс. От ДПС се отказаха да внасят отделен проект, но са решени да направят свои поправки между двете четения в предложените от левицата текстове.