Плевнелиев: Обективната журналистика е един от стълбовете на демокрацията

share

Това е Европейската година на гражданите, но и годината, в която хората ясно посочиха проблемите.

Това каза президентът Росен Плевнелиев при откриването на третата дискусия от инициативата „Диалог с гражданите“. Днешната тема на дискусията е “Какво бъдеще за българските медии?”. „Инициативата е с цел да се чуят проблемите на хората. Днес ще обсъдим медийната свобода в България. Обективната журналистика е един от стълбовете на демокрацията и това е базата, на която гражданите определят отношението си към институциите. Питаме се какви трябва да са медиите, за да изпълнят обществения си ангажимент. Независимите и обективни медии са една от основите на демокрацията. По показател свобода на словото в рамките на три години България се срина със 17 позиции. Надявам се, дискусията да направи анализ на дефектите в медийната среда у нас. Надявам се, заедно да потърсим решенията, а не скандала. Като четвърта власт, медиите са свободни, но това не означава, че не подлежат на критики", каза президентът.

По думите на президента, свободата на медиите не е достижение на демократичното общество, когато свободата е платена.
На дискусията ще бъдат обсъдени въпроси, свързани със състоянието на медийната среда, правната уредба, собствеността и финансирането на медиите у нас и други. Присъстват медии, дипломати, представители на институциите и много други участници.
„Ако медиите сами налагат своите професионални стандарти, това би оздравило медийната среда в България. В период на икономическа криза, държавата често се явява най-големият работодател, но тя не бива да се приема за благодетел. За да работи системата, трябва да има саморегулация, тоест етичен кодекс, валиден за всички, но и регулация от държавата”, каза още президентът Плевнелиев.

Като трибуна на различни идеи и послания, медиите не просто информират, те формира мнението на аудиторията и това е базата, която Гражданите определят мнението си за държавата и институциите. Преди повече от 200 години Томас Джеферсън, съавтора на Американската декларация за независимост и трети президент на САЩ е казал: „Ако трябваше да направя избора между правителство без вестници или вестници без правителство, нямаше да се колебая нито за миг да избера второто”. Думите на Джеферсън разкриват силата и дори мисионерското значение на журналистиката за всяка демократична държава и за нейното управление”, посочи президентът Плевнелиев.

По думите му, журналистиката може да бъде катализатор за демократично развитие, но може да изпълни и обратната роля. „Когато собствеността в медийния сектор е непрозрачна, когато медиите не са подвластни на обществения интерес, това подкопава и демокрацията и доверието в журналистиката”, каза още президентът Плевнелиев.

Сашо Диков се обърна към президента: Ще ви бъзикат до край. По този начин журналистът коментира твърденията за участието на Плевнелиев в офшорни фирми. Според Диков държавният глава изгражда стена, която става все по-висока и все по-желязна.

Водещи новини

Още новини