Правителството с рекорд по недоверие

share

Кабинетът на Пламен Орешарски продължава да чупи рекордите по недоверие - за шестмесечното си управление успя да надмине по непопулярност предшествениците си от тройната коалиция и ГЕРБ, пише в. Сега.

Цели 65% от българите не вярват на правителството и ако тази тенденция се запази и през декември, ще бъдем свидетели на невиждани от 90-те години насам ситуации, сочат данни на "Галъп". За същия период кабинетът на Сергей Станишев успя да постигне 57 процента отрицание, а Борисов - 41 на сто. Сондажът показва и още една тенденция - покачва се подкрепата за партиите от Реформаторския блок и те отнемат третото място в класацията на ДПС. През последния месец процентът на одобрение за хората на улицата е скочил от 41 на 48%, а подкрепата за протестите срещу кабинета се е увеличила от 41 на 49%. Песимизмът сред гражданите за бъдещето на страната достига връхна точка от влизането ни в ЕС през януари 2007 г. 72 на сто от българите смятат, че страната върви към по-лошо. "Ако се запази тази тенденция, ще навлезем в нов етап, който ще напомня на 90-те години и особено на управлението на Жан Виденов", смята шефът на "Галъп" Първан Симеонов.

Интересно развитие бележат електоралните нагласи за Реформаторския блок, който качва подкрепата си на 6.7%, изпреварвайки ДПС с неговите 6%. Изследването обаче не улавя напускането на партия "Зелените". Освен това все още само 2 на сто от анкетираните припознават блока като единна формация. Начело на класацията продължава да е БСП с 21.4%, следвана от ГЕРБ с 18.1%. "Потенциалите на двете политически сили са изравнени. Ако утре има избори, вероятно ще си оспорват победата на фотофиниша", коментира Първан Симеонов. Вълненията около имигрантския проблем и полемиката около мораториума върху продажбата на земя на чужденци леко качват подкрепата за "Атака" - от 1.4 на сто миналия месец до 2.4%.

Противоречива е обществената реакция на студентската окупация на Ректората на СУ. Подкрепа за акцията заявяват 47 на сто от анкетираните, а против се обявяват 39 процента. Като справедливи оценяват исканията на студентите 49%, но също толкова смятат действията им за прекалено крайни. Разделение се наблюдава и по въпроса за независимостта им - 40 на сто смятат, че окупацията си е тяхно решение, а 45 на сто считат, че младежите са подвластни на политически сили.

Водещи новини

Още новини