Джамбазки от ВМРО: Като няма ред, ще се защитим сами!

share

Езикът, който "Атака" използва създава ксенофобия в обществото. Това каза в предаването "Здравей, България" по Нова телевизия, юристът Христо Христев.

Аз шест месеца повтарях, че нелегалните емигранти ще създадат проблеми. Ние не искаме бежанци в центъра на София. Ясно беше, че ще стане така, заради бездействието на властите, които е трябвало да върнат този бежанец в страната, от която идва. Това каза зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки.

"Това нещастие можеше да се избегне. Аз посочих мястото, където се събират в София. Искаме в държавата да има ред, не ни интересува кой е извършил престъплението, а просто това не трябва да се случва. Когато няма ред по улиците, трябва сами да се защитим", поясни Джамбазки. "В града ни има проблем и трябва да се говори за това".

Аз не искам да се намесвам в дебат за бежанците. Въпросът е по какъв начин изразяваш мнението си, да не засягаш хората на етническа основа. Не бива действията на един алжирец да доведе до неприязън върху всички бежанци. СЕМ реагира, санкционира медиите, но това е несправедливо, защото ксенофобията идва от политиците. Медиите дават трибуна, която предизвиква определен отзвук в обществото. Това каза по Нова телевизия доц. Георги Лозанов, председател на СЕМ. Той добави, че днес ще дадат пресконференция.

"В резултат на публичното говорене вече има омраза към сирийските бежанци, които идват в страната. Всеки трябва да намерят начин да говори така, че да не насажда омраза. Забелязвам, че тази омраза започва да се превръща в политическа реч. Колкото повече така се говори, толкова повече ще продължава отзвукът в обществото", обясни Лозанов.

Според Джамбазки Българският хелзинкски комитет има полза да има нелегални бежанци в България, защото получава финансиране от ЕС за това. На нападките, че ВМРО използва езика на омразата и ксенофобията, Джамбазки покани на нощна разходка по "Пиротска" участниците в дискусията, за да видят какви безобразия вършат бежанците в София.

Според Георги Лозанов това е типична реч на омразата. "Когато има някакъв проблем се насочва омразата, считайки, че по този начин проблемът ще изчезна. Това не е така, напротив, омразата се засилва все повече и се стига до конфликти".

Водещи новини

Още новини