Нищо не пречи следващият председател на СЕМ да е сътрудничил на Държавна сигурност. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ щефът на медийния регулатор Георги Лозанов. Припомняме, че преди малко повече от седмица Конституционният съд постанови, че бивши щатни и нещатни сътрудници на Държавна сигурност (ДС) могат да заемат постове в Съвета за електронни медии (СЕМ) и в ръководствата на БНТ и БНР.
"Това са поредица от действия, които постепенно обезсмислиха това, че по едно време архивите на ДС бяха разсекретени. Трябваше да има последователност в действията на политиците. Според мен се води една символна битка в обществото. Явно принадлежността към ДС не отминава и става част от публичния образ на някои хора, които искат да покажат, че в крайна сметка те ще решат този въпрос", добави Лозанов.
"Не трябваше досиетата да се отварят с идеята, че всички журналисти с досиета са сътрудничили на службите по един и същ начин. Много хора бяха очернени и обявени за гадняри незаслужено. Със сегашното решение на КС пък на някои хора им се мият лицата, включително и на доносниците", посочи журналистът Светослав Иванов. "През всичките тези години отварянето на досиетата беше използвано като инструмент за натиск и влияние. Държавна сигурност е символ на миналото и малко се чувствам неудобно, че през 2013 г. все още водим тази дискусия", добави той.
Според бившия зам.-председател на Комисията по досиетата Евгени Димитров темата за агентите на ДС не бива да бъде водеща в страната. "Тази тема се подава на обществото, когато у нас има друга проблематика. Тези политици, които коментират темата, са същите, които от началото на демокрацията не свършиха нищо по казуса", заяви Димитров.