Септември беляза голямо завръщане, но не на протеста, а на премиера Орешарски. Това каза политологът Борис Попиванов на дискусия, организирана от Института за социални ценности и структури "Иван Хаджийски".
Попиванов отбеляза, че Орешарски, който през предишните месеци е отсъствал осезаемо от медийните полета, през септември е заел несвойствено активна медийна роля с поредица от интервюта и инициативи. Въпросът, който стои пред Орешарски, е дали ще може да докаже себе си като балансьор в разнопосочните послания на БСП и ДПС по основни въпроси, свързани с управленската програма и бюджета за 2014 г. или всичко ще се решава в диалога между партийните централи, коментира политологът.
Политологът Димитър Ганев отбеляза партизирането на протеста и опита на ГЕРБ да го яхне, което се е оказало контрапродуктивно. С вота на недоверие ГЕРБ използват единствения си ресурс, който имат повече от Реформаторския блок, а именно парламентарното си представителство. По думите му представените 100 мерки за 100 дни идват да отговорят точно на този проблем, но шансовете не са никак големи.
Според проф. Петър-Емил Митев кабинетът няма достатъчно качествена и обединена политическа опозиция, а протестите играят важна профилактична роля, предпазват го от груби грешки. Социологът Андрей Райчев рязка нарасналата подкрепа на БСП от 15-17 процента до 20-22 процента е теоретичният максимум на партията. Десницата ще управлява в степента на своите възможности да се разбира с БСП, смята социологът. Десните не можаха да изработят политика към Борисов и това ги уби, коментира той.
Най-интересното, което ще наблюдаваме в следващите месеци, са отношенията между ГЕРБ и Реформаторския блок, смята политологът Първан Симеонов. Според него единственият шанс Реформаторският блок да участва в следващо управление на страната минава през ГЕРБ.