Греков: Плащаме на земеделците 250-300 млн. лева до края на годината

share

Около 250 - 300 милиона лева ще бъдат изплатени на всички земеделски производители до края на годината от актуализацията на бюджета. Това е решението и мнението и на премиера Пламен Орешарски, съобщи министърът на земеделието и храните Димитър Греков пред журналисти, пише "Труд".

"В актуализацията на бюджета, са предвидени средства от 20% до 30%, за да бъдат изплатени средства не само на зърнопроизводителите, а на всички земеделски производители. За съжаление, през последните седмици това, което чуваме от Европа е, че тези средства ще бъдат върнати на 2 януари 2014 г. Тоест това не е добре за бюджета, но обещанията, които сме приели на срещата при премиера Пламен Орешарски, си остават. Първо беше договорено да се направят 20 или 30% предварителни плащания и затова сега ДФЗ стриктно проверява всички тези заявени средства", каза Греков.

„По-важно е да усвоим парите, които са за бъдещия период. Не ми се иска, да гледаме назад, колко са били усвоени", каза още Греков.

Според него за следващия програмен период е важно да се насърчават производителите активно да се включват в програмите и да бъдат информирани.

„Цената на пшеницата в нашите страни е ненормално ниска, в сравнение с другите европейски страни. Себестойността на килограм пшеница е от 29 до 32 стотинки. Опасявам се, че на България й наложиха такава картелна цена на пшеницата".

Относно това дали ще се отрази на цената на хляба, той заяви, че едва ли това ще понижи цената му, защото в нея не влиза само цената на пшеницата.

"Министерство на земеделието и храните ще предложи мораториумът за закупуване на земеделската земя да се удължи с още 7 години. Нашите производители не са си окрупнили и финансирали земята", каза още проф. Димитър Греков.

„Това е предложение, което ще внесем в Комисията по земеделие към Народното събрание. Нямаме никакви притеснения от това, че земята ще бъде купена от чужденци, защото в крайна сметка, ние трябва да стабилизираме земеделското производство, а също така и нашите земеделски производители", каза Димитър Греков.

На въпрос какви са рисковете за разпокъсването на земеделската земя, министър Димитър Греков отговори: „От тенденциите през последните години виждаме, че се върви към окрупняване. По един или друг начин, собствениците, които купуват земя, или обработват земя, без намесата на държавата, окрупняват земята. Това ни дава надежда, че през следващите 7 години ще се окрупни земята и нашите земеделци ще могат да я купят".

Водещи новини

Още новини