НС отложи гласуването за неутралитет при атака срещу Сирия

share

Парламентарната комисия по отбраната отложи гласуването на проекторешение за неутралитет на България при евентуална военна намеса в Сирия. Предложението беше направено от партия "Атака" в началото на политическия сезон.

Решението ще бъде обсъдено следващият четвъртък. Това съобщи Илиян Тодоров от "Атака". Той допълни: "Доводите, които ни се дадоха мен не ме удовлетвориха по никакъв начин. Останах с впечатлението, че може би господарите от САЩ и Израел още не са наредили на своите подчинени от БСП, ДПС по мнения да вземат по въпроси, каква позиция официално да вземе страната ни по този въпрос. С редица условия и манипулации се опитаха да ни пуснат по кривата", категоричен беше Тодоров.

"Ние знаем, че в Съвета за сигурност в ООН няма как да се вземе решение, защото Русия и Китай гласуват твърдо против военна интервенция в Сирия. Трябва да стане ясно, че дори НАТО да вземе решение за военна операция в Сирия, България, като член на НАТО по никакъв не е задължена да участва в подобен конфликт. Има договор за НАТО, всеки може да го прочете”, заяви депутатът от "Атака". Не знам какво ще се промени до другата седмица, освен заповедите от чужди държави. България днес трябваше да излезе с ясно и точно решение за пълен неутралитет”, каза още той.

По-различна версия за решението съобщи шефът на военната комисия Янко Янков. Според него в предложението на "Атака" фигурира странен текст, който лишава правителството от възможност  да определя външната политика на страната. "Все още няма пълна информация от експертите на ООН какво точно се е случило в Сирия. Има динамика в поведението на различните страни и на Русия включително. От тази гледна точка да предпоставяме и да връзваме ръцете на правителството по този начин нито е етично, нито е правилно", допълни Янков.

"Ще поискаме становище от Министерството на отбраната и тогава ще се върви към едно разумно, конкретно и в интерес на страната становище на българския парламент”, заяви Янков. „След анализ стигнахме до извода, че от гледна точка на етиката и коректността е правилно да чуем мнението на тези, на които ще наложим абсолютно ограничение за всякакво действие, тъй като в проекторешението е записано, че Министерски съвет се лишава от всички възможности за действие по отношение на сирийската криза”, отбеляза председателят на комисията. "Никой нищо не е поискал от нас към този момент”, посочи Янков.

Заместник-военният министър Неджми Али допълни, че заради задължението на България да приема бежанци, страната ни все пак не е неутрална по кризата в Сирия. В един последващ момент нашият принос може да бъде и от хуманен характер, например да пратим наши подразделения на Военномедицинска академия. "Към момента няма отправено никакво искане, нито към Министерството на отбраната, нито към страната ни като цяло. Като политическо ръководство сме изразили позиция, че остро осъждаме използването на биологично оръжие. Заявили сме позиция за решаване по дипломатичен път на този проблем. Ако се стигне до военна интервенция, то следва да бъде след решение на Съвета за сигурност на ООН, както и на НАТО. Към настоящия момент към нас няма отправено искане, няма такова решение”, заяви заместник-военният министър. "

Има съставен национален оперативен щаб за посрещане на бежанската вълна. В една или друга степен ние вече сме ангажирани с посрещането на бежанците от Сирия”, отбеляза той. Прави се оглед на освободените войскови имоти, но евентуално тяхното пригаждане за бежанци няма да бъде със средства на Министерството на отбраната, заяви Али. Средствата ще бъдат отделени от републиканския бюджет.

 

Водещи новини

Още новини