Датата на гласуване на поправките в Конституцията, свързани с Пакта за финансова стабилност, още не е ясна. Тя ще бъде уточнена след консултации с парламентарните групи и одобрена на Председателски съвет.
Това каза за БТА заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев, който е и член на временната комисия в Народното събрание за измененията в основния закон.
Предвижда се поредните разговори с представителите на различните парламентарни групи да се състоят в първите дни от новата парламентарна сесия наесен, уточни той.
Не сме се отказали от промените в основния закон, каза Главчев. Той е оптимист, че измененията ще бъдат приети от парламента с необходимите 160 гласа.
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев коментира също, че от ДПС са заявили подкрепата си, но при условие, че измененията се гласуват след изборите. Въпрос на консултации е кога ще бъде гласуването, посочи той.
Дискусията на първо четене по измененията мина в последната седмица на юли, спазихме законовите изисквания за сроковете, в които трябва да се обсъдят промените, отбеляза Главчев. Той не приема като опит за саботаж на промените липсата на кворум в пленарната зала за гласуването. Това са важни промени и изискат широка подкрепа, посочи Главчев.
Предлаганите текстове в Конституцията предвиждат новите видове данъци върху доходите или печалбите, както и промяната на данъчните ставки на съществуващите да се приемат с мнозинство от две трети от всички народни представители.
Предвижда се допустимият размер на бюджетното салдо, при който Министерският съвет изготвя и внася проекта за държавен бюджет, да бъде установен в закон, а промени на размера да са възможни само с квалифицирано мнозинство от две трети от всички народни представители.
В Закона за устройство на държавния бюджет е регламентиран дефицит по консолидираната фискална програма не по-голям от 2 на сто от БВП. С промените в Конституцията се предлага изрично да се запише, че България провежда предвидима, последователна и устойчива фискална политика.
Предлага се промените да влязат в сила от 1 януари 2012 г.