2 млн. лв. от предвидените за депутатски заплати през 2013 г. средства са били спестени на данъкоплатците благодарение на провелия се на 12 май предсрочен парламентарен вот, информира в. "Монитор".
Парите са икономисани по време на продължилата малко повече от 2 месеца пауза, през която законодателният храм беше спуснал кепенци. Тя стартира с преждевременното приключване на мандата на 41-ото НС в средата на март и приключи с първото заседание на 42-ото НС, което се проведе на 21 май.
Под 9 млн. лв. са раздадени за първите 6 месеца на годината за възнаграждения на депутатите от 41-ото НС и 42-ото НС и на парламентарните чиновници, става ясно от отчета за изпълнението на бюджета на Народното събрание (НС) за 2013 г. За сравнение през същия период на 2012 г. парламентът е похарчил за заплати на 240-те тогавашни народни избраници и на служителите в своята администрация близо 11 млн. лв.
От 4 г. насам основната заплата на депутатите е замразена на нивото й от края на 2009 г. Тя е 2196 лв., но законотворците могат да си докарат допълнително по около 1000 лв. от участия в комисии и в ръководствата на НС и на парламентарните групи. Най-висока е заплата на самия шеф на институцията. Тя е с 55% над основната, или 3403,8 лв.
Същевременно Министерският съвет (МС), който за разлика от парламента не е прекъсвал работа, е раздал близо 23 млн. лв. за възнаграждения.
Към администрацията на МС обаче са зачислени и служителите в областните управи. Общият брой на чиновниците, чиито заплати се заплащат от касата на „Дондуков” 1, е бил 3092 души към началото на юли. Според отчета за изпълнението на бюджета на МС за първото полугодие числеността на служителите е намаляла с близо 200 души спрямо началото на годината. Чиновниците в парламента също са се стопили, но с 50 души, достигайки до 882 заедно с депутатите.