Бившият финансов министър Симеон Дянков е ползвал двореца „Кричим” за семейна вила, предаде ТВ7.
Оказва се, че Дянков по свой вкус е ремонтирал и декорирал някогашната ловна хижа на цар Борис, в която той скъсва искането на нацистите за предаване на българските евреи.
Дворецът „Кричим” не отстъпва по очарование на образците на световната архитектура. Въпреки че е по-малък по размер, той е също толкова ценен за българска история колкото и дворецът Шон Брюн за Австрия или Версай за Франция. Но докато тези страни се стремят да запазят максимално автентичния облик на комплексите си и ги отварят за туристи, българският дворец стои затворен за хората. Не и за бившия финансов министър Симеон Дянков, който ползва националното съкровище като вила за отдих.
На 11 юли 2012 г. на закрито заседание на кабинета на Бойко Борисов собствеността над имота е прехвърлена от Национална служба за охрана към Министерството на финансите, оглавявано по това време от Симеон Дянков. От тогава до деня, в който правителството на Бойко Борисов подава оставка, всеки уикенд първият финансист в държавата и семейството му прекарват в двореца, разказват хората от село Куртово Конаре, на чиято територия е комплекса.
Жителите на селото засичали бившия министър по време на семейна разходка без никаква охрана. Министърът дори се спирал да разговаря с хората, но така и не намерил време да се срещне с кмета.
Оказва се, че Дянков разпоредил ремонт на двореца и дори променил част от облика му по свой вкус. И докато по силата на финансовата криза затягаше колан след колан, ведомството му е намерило и инвестирало във въпросния ремонт 300 000 лева от бюджета си, сочи справка. В реновирането влиза: ремонт на покрива, мазилка, пребоядисване на стените, подмяна на дограмата, претапициране на мебелите, подмяна на тапети, пердета, абажури.
Дворецът „Кричим” е бил построен от Цар Фердинанд като ловно стопанство. Синът му Борис го разширява и го превръща във вила на царското семейство. По времето на комунизма комплексът е национализиран и се е използвал за резиденция на Тодор Живков. Тук са настанявани най-важните гости от чужбина - Юрий Гагарин, Индира Ганди, шейхът на Иран, Йосиф Тито, Фидел Кастро, припомня Дарик.