Правим актуализация на бюджета, за да можем да имаме малко по-голям буфер и възможност да разплатим някои задължения към бизнеса. Това каза пред журналисти в Народното събрание министърът на финансите Петър Чобанов. Както и да имаме възможност да осигурим средства във фискалния резерв, за да започнем следващата година малко по-спокойно – тогава има плащания по дълга и да не се наговорваме толкова, обясни Чобанов.
По отношение на разликата между това, което той е казал – 315 милиона лева невърнато ДДС и 800 милиона лева, за което говори премиерът Пламен Орешарски, Чобанов обясни: „Разликата е, че тези 315 милиона лева са просроченото ДДС, което беше осчетоводено в момента, когато публикувахме информацията. А основната разлика е, че решихме че е по-добре информацията да се канализира и да се следи ежедневно от цялата система на НАП, включително в тези 776 милиона лева, както ги обяви премиерът, имаше ДДС от текущия период. Тук няма никаква спекулация по отношение на него, тъй като това ДДС също се дължи от държавата. Падежът му си идва в рамките на месеца, в който трябва да се върне, обясни Чобанов.
Държавата е върнала на фирмите 454 милиона лева ДДС като част от плана за разплащане с частните компании до края на август. За задълженията към фирмите, той обясни, че ги чистят като включително трябва да има предвид, че плащания към фирми са и ДДС. „В първите 12 дни на юли върнахме по-ускорено ДДС за 454 милиона, включително този път помислихме и за малките фирми и на 1215 малки фирми върнахме 60 милиона, което за тях си е сериозен източник на финансов ресурс”, обясни той.
„Актуализацията се прави точно, за да изчистим тези задължения и да изчистим и пари към общини, които са по държавно делегирани дейности”, каза още министър Чобанов.
По отношение на правилото за 25% пари на държавни фирми в една банка, финансовият министър каза: „Изискал съм информация - какво е положението до края на юни. Последната информация коя имаме е към края на март. Това, което е идеята към момента е да съберем информация как стоят нещата до края на юни”, обясни той.
Данните, които изнесохме, за 25 милиона платени лихви заради това просрочено ДДС миналата година и 12 милиона дължими лихви за първите пет месеца на тази година са достатъчно тревожни. Поради това, че държавата не плаща навреме, се употребяваше преди време терминът, че това всъщност е евтино финансиране на бюджета, но се оказва, че не е толкова евтино и че лихвата е доста сериозна. Няма никаква спекулация, просто правим така, че да има по-добра отчетност във всеки един момент колко ДДС дължим, обясни Чобанов.
По отношение на Закон за ипотечните кредите, той каза: „Доколкото знам това е идея на депутати и в Министерство на финансите не пишем такъв закон. Доколкото знам е поставян на дискусия, банките си имат своите основания. Какво ще се случи, предстои да видим и зависи от волята на народните представители, посочи Чобанов и допълни, че Министерство на финансите не участва в това, тъй като този закон не се пише от министерството. „Ако ни поканят в разговорите ще участваме и ще формираме позиция”, каза още министърът на финансите.