Политолог: БСП и ДПС плащат висока цена за отношенията си с "Атака"

share

Намираме се в нов етап и на протестите, и на управляващите – нов етап в тяхната реторика.

Това заяви за БНР политологът Димитър Ганев от Институт "Иван Хаджийски". "Протестът вече има ново място и нов час, каквото е всъщност това кафе пред парламента. Това без всякакво съмнение е нов етап в протестите. Това може да носи два ефекта най-общо. Това е на първо място допълнителен натиск към управляващите, радикализация в някакъв смисъл. На второ място обаче това крие някакъв известен риск – да разфокусира самия протест", обясни Ганев. "Освен това протестът пред Народното събрание няма същите отличителни черти, които има този пред Министерски съвет в 18.30 часа, той е доста по-гневен, по-агресивен. От гледна точка на управляващите си мисля, че те започват да минават в контранастъпление - има един доста по-твърд тон, по-твърди позиции – мисля, че те засилват натиска и това им дава много самочувствие да засилят своята реторика спрямо протестите", разкри политологът.

"Партийният рефлекс на БСП като че ли заработи, партийната дисциплина е вкарана отново в релси. Това беше основният проблем в партията в последните няколко седмици. Мнозинството в НС изглежда много стабилно и то не по друга причина, а заради третия участник в парламентарното мнозинство – "Атака". "Атака" е последната партия, която иска нови предсрочни избори. Това е политическият максимум на консумация на властта от Волен Сидеров. Той много добре го осъзнава", коментира Ганев и добави мнението си, че БСП и ДПС плащат много висока цена заради отношенията си с "Атака", но и че стремежът им за оставане на власт е много силен. Според него поведението на "Атака" в някакъв момент ще бъде "озаптено" от неговите коалиционни партньори. Ганев посочи, че не може да се твърди на 100%, че с политическото бъдеще на "Атака" е свършено, но със сигурност тенденцията е низходяща.

"Виждам една перспектива на съвместно съжителство, паралелна реалност между правителството и протестите. Мисля, че най-тежкият период за това управление с тези протести премина. Въпросът е, че това управление е способно съвсем скоро да направи и друга грешка, която да възобнови тази гражданска енергия. Но като че ли най-тежкият момент, ако не се прави грешка, е преминал. По-скоро правителството минава в контранастъпление. А при протестите се забелязва леко разфокусиране и може би ще има оттегляне в някакъв момент", обобщи в заключение Димитър Ганев.

Водещи новини

Още новини