Найденов: Кадровият провал не е дело само на Орешарски

Булфото
share

„Какво ще ни дадат предсрочни парламентарни избори сега, при какъв състав на Народното събрание без изразено мнозинство ще настъпи промяна?”, запита в предаването „Факторът Кошлуков” по TV7 военният министър Ангел Найденов.

Той смята, че паралелно с измененията в Изборния кодекс трябва да се работи и за осъществяването на мерки в подкрепa на хората в най-тежко положение. „Да, признахме кадровия провал, който отключи протестите на хората”, каза Найденов. Той обаче възразява този провал да бъде стоварван единствено върху премиера Пламен Орешарски и кабинета. За отговорността на БСП Найденов обясни, че на емоционално заседание на Националния съвет на партията през седмицата пред скоби е била извадена темата за осигуряването на политическа подкрепа за правителството и предложените от него мерки, включително законодателни. Според мнозинството, изразено със 102 гласа срещу 6 против и 8 въздържали се, оставка на Сергей Станишев би довела до дестабилизация на БСП, оттук – и на кабинета „Орешарски”, каза Найденов. Самият той е изказал мнението си, че този въпрос за ръководството е трябвало да бъде решен веднага, без да се отлага за бъдещ конгрес на партията.

Според Ангел Найденов премиерът и неговите министри трябва да бъдат оставени да работят и сами да подбират екипите си, като бъдат „обуздани личните амбиции” и се намери защитен механизъм, който да ги възпрепятства. „Не го направихме и видяхме какво стана, затова трябва да намерим този механизъм. Силно се надявам, че ще успеем да овладеем ситуацията и кабинетът да издържи. Имаме нужда от активен диалог с хората и от шанс кабинетът да заработи”, каза още Найденов. Той припомни, че предложените от него заместници в Министерството на отбраната не са предизвикали недоволство.

Найденов отчете и някои от първите си стъпки във военното ведомство. Освободил е шефа на ИА „Военни клубове и военно-почивно дело” заради субективизъм при обществените поръчки и тенденциозни кадрови решения и е видял висока степен на одобрение за това си действие във форумите. Спира приватизацията на сградата на военното издателство като структура на МО, за да се проучи какво е довело до неговата несъстоятелност и чии апетити са свързани с имота, голяма част от който е на военното министерство. В Сливен пък е спрял преобразуването на военната болница в търговско дружество. Найденов не пропусна и проверката за ползването на военни въздухоплавателни средства и подчерта отново, че не е намерил нормативен документ, който да разрешава те да обслужват протоколни цели.

Водещи новини

Още новини