Райков: Основната цел на Гражданския борд са прозрачните избори

share

Основната цел на Гражданския борд за честни избори е прозрачност, публичност на подготовката, на организацията, включително и техническа за провеждане на изборите. Това каза премиерът Марин Райков при откриване на първото заседание на Изборния борд към Министерски съвет, предаде репортер novini.bg.

„Имаме амбицията, за да направим всичко необходимо, за да укрепнем доверието на гражданите и партиите в изборния процес”, още той.

„Този борд трябва да бъде експертен и същевременно - независим. В него ще участват експерти и неправителствени организации, регистрирани като наблюдатели на предишните и тези избори”, каза временният премиер.

„Обърнах се с писмо към лидерите на парламентарно представените партии с молба да посочат - кои неправителствени организации биха желали да бъдат поканени в борда. Това беше жест от моя страна с цел да се укрепи доверието. Получих до този момент две писма – от БСП и НДСВ, с конкретни предложения. Някои от тези предложения са съвсем удачни, но всички тук трябва да преценим до каква степен могат да бъдат включени”, каза Райков.

Той допълни, че всяка седмица ще има заседание на Гражданския борд. Също така председателят му ще бъде избран на ротационен принцип от неправителствените организации, участващи в него, категоричен е Райков.

Пленарни заседания ще са домакинствани от Министерски съвет. Дневният ред ще се определя от ротационния председателстващ. Секретариатът ще бъде осигурен от администрацията на Министерски съвет. Заседанията ще се излъчват онлайн в интернет, стенограмите ще бъдат публикувани на страницата на правителството.

„Независимостта на борда ще бъде гарантирана по няколко начина – участието на НПО-та е доброволно, аз не ги назначавам. НПО-та не участват в изборния процес като кандидати или застъпници. Изборният борд ще бъде председателстван на ротационна основа от самите НПО-та”, заяви министър-председателят.

„Говорим за един консултативен орган, даване на мнения, препоръки. Формата е формата на диалог. Важно е да възприемем принципа на активното партньорство. Този борд няма да бъде единствено и само форма на контрол на институциите. Изборният борд не може да измества държавните органи, не може да отменя актове на държавните органи, подчерта премиерът”, отбеляза министър-председателят.

„Нека работим в конструктивен дух, като хора, които са от една страна на барикадата”, призова Марин Райков. „Искам да сме конструктивни и динамични, без формалности и административни спорове. Това не е държавен орган. Важно е бордът да започне своята работа. Ще го направим, ако имаме доверие помежду си”, заяви служебният премиер.

На  първото заседание на Гражданския борд в МС присъстваха още професор Михаил Константинов, Калин Георгиев и представители на МВР.

Водещи новини

Още новини