Партия „Ред, законност и справедливост” внесе жалба до Централната избирателна комисия във връзка с публикуване на социологически проучвания, представени в грубо нарушение на Изборния кодекс. Това се казва в съобщение на партията, изпратено до медиите.
Днес в редица национални медии бяха представени данни от проучвания на общественото мнение, свързани с изборите на агенция „Медиана” и „Галъп интернешънъл", продължава съобщението. В телевизионните участия на представителите на тези две социологическите агенции по никакъв начин не става ясно кой е възложителят на проучванията и източниците на финансиране, каквото е изискването на Изборния кодекс. В броя на в-к „Труд” от 18 март г. е публикувано социологическо изследване на агенция „Медиана”, придружено от коментар на Кольо Колев. Накрая е публикуван текста: "Данните са от национално представително изследване, проведено в периода 9-15 март 2013 г. с 1008 души от агенция "Медиана" по поръчка на в. Труд.”. Във в-к „Преса” от същата дата на стр. 19 е публикувана таблица, която представя обществените нагласи. Публикацията завършва с още по-фрагментарно пояснение: "Данните са от изследване на "Галъп", проведено от 7 до 12 март 2013 г." По сходен начин (т.е. без посочване на възложителя и източника на финансирането) тези данни бяха цитирани и от различни интернет-сайтове, гневят се хората на Янев.
Това са преки нарушения на чл.137 от Изборния кодекс, обясняват от РЗС. Там изрично е указано, че от деня на указа на президента за насрочване на изборите до изборния ден включително всяко огласяване на такива данни трябва да съдържа информация за възложителя на проучваното, агенцията, която го е извършила, и източниците на финансирането му. Тази информация трябва да се представи пълно и ясно, като в аудио-визуални материали по електронните медии трябва да се излъчи веднъж в началото и веднъж в края на предаването, а в печатен текст да заема не по-малко от 5% от общата площ на материала, на видно място и в обособено поле.
По този повод пресцентърът на РЗС е упълномощен да заяви следното:
Избирателят трябва да знае кой поръчва допитването и сам да си прави изводи дали данните не обслужват някоя партия или лоби. Подобни предавания и публикации създават впечатлението, че тези две агенции крият възложителите си. Това е не само формално нарушение на Закона, но и опорочаване на изборния процес още от стартирането му. РЗС знаеше, че определени поръчкови социолози ще се изкушат да нарушават правила системно и затова промени Изборния кодекс. Първите две агенции вече щракнаха в капана. Надяваме се ЦИК безпристрастно и спазвайки Закона да санкционира нарушителите, настояват от партията на Яне Янев.
Пресцентърът на РЗС припомня, че преди парламентарните избори през 2009 г. същите тези агенции бяха убедени, че РЗС няма да влезе в 41-то Народно събрание. Прогнозите им за Кюстендил и Белоградчик също се сринаха. В Кюстендил РЗС беше 3-та сила, а в Белоградчик – 2-ра и дори победи тяхната любима БСП. Прогнози им не се сбъднаха тогава, няма да се сбъднат и сега, завършват РЗС.